Zdrowo i aktywnie we dwoje

Może zamiast czekoladek, czy randki w kinie lepiej wspólnie zadbać o zdrowie i ładną sylwetkę. Oto kilka rad na „fit styl” dla par na każdy dzień.

  1. Wspólna droga do celu

Przed zaplanowaniem menu warto ustalić cele. Pamiętajcie, że zapotrzebowanie kaloryczne ze względu na płeć i aktualną wagę może się różnić. Zachęcamy do konsultacji z dietetykiem, który podpowie w kwestii właściwego zapotrzebowania energetycznego.

– Zdrowy spadek wagi to 0,5-1 kilogram tygodniowo. Jeśli jest szybszy, równie szybko po zakończeniu diety kilogramy wrócą. Dlatego ważne jest jedzenie 5 dobrze zbilansowanych posiłków dziennie, co 3-4 godziny, by nie dopuścić do nagłych napadów tzw. „wilczego głodu”. – podpowiada Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

  • Zakochani w zdrowym jedzeniu

Postarajcie się z Waszego jadłospisu wyeliminować nie tylko niezdrowe produkty, ale również nadmiar soli i cukru. Warto też pamiętać, że podstawą zdrowego odżywiania są warzywa i owoce, które powinny stanowić przynajmniej połowę wszystkiego, co zjadamy w ciągu dnia. W dalszej kolejności rekomendowane są produkty zbożowe, nabiał a dopiero na końcu mięso, ryby i tłuszcze. Unikajmy również jedzenia na mieście, ponieważ nie znając sposobu przygotowania potraw i wszystkich jej składników, bardzo łatwo nie doszacować kaloryczności. Ponadto większość z nas ma tendencję do zjadania wszystkiego, co zostało podane,
a posiłki serwowane w restauracjach są zwykle większe niż potrzeby naszego organizmu. W ramach wspólnego spędzania czasu zachęcamy do gotowania razem, albo skorzystania z cateringu dietetycznego, czyli tzw. „diety pudełkowej”. Nie zapominajcie również o wodzie. Codzienne wypicie 8-10 szklanek wody (ok. 2 litry) pomoże wypłukać toksyny z organizmu i najlepiej w łupinach, które chronią zawarte w nich cenne składniki. – mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

-Zachęcam do jedzenia orzechów i pestek. To bardzo dobre źródło białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, witamin i składników mineralnych, które odgrywają istotną rolę w kontroli masy ciała. Warto wzbogacać nimi zupy i sałatki, albo jeść codziennie małą garstkę w formie przekąski. Wybierajmy te bez dodatku soli i najlepiej w łupinach, które chronią zawarte w nich cenne składniki. – mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

  • Aktywnie we dwoje

Codziennie przynajmniej 30-45 minut zarezerwujcie na aktywność fizyczną. Wybór jest naprawdę duży: wspólne spacery, jogging, basen, squash, rowery. To również dobry moment, by razem zapisać się na siłownię – przy zakupie dwóch karnetów często można wynegocjować lepszą cenę. Możecie również ćwiczyć razem w domu – w internecie znajdziecie wiele zestawów ćwiczeń do trenowania w parach.

  • Wsparcie i wzajemna motywacja, ale nie rywalizacja

Wspólne cele powinny nas motywować każdego dnia. Gdy jedno z Was ma gorszy dzień, drugie pomoże przezwyciężyć chandrę, czy pokonać chwilowe lenistwo. Pamiętajcie również, że każde z Was jest inne więc efekty diety i ćwiczeń mogą się różnić. Tzn., że w różnym tempie będzie następował spadek tkanki tłuszczowej i przyrost masy mięśniowej. Dlatego warto się wspierać i razem dążyć do wymarzonej sylwetki. Wspólne cele łączą i są drogą do osiągnięcia sukcesu a dodatkowo wzmocnią Waszą intymną więź.

  • „Table for two” zdrowe posiłki dla zapracowanych par

Jeśli zależy Wam na smacznych, zdrowych i właściwie zbilansowanych posiłkach, a na gotowanie brakuje czasu lub umiejętności to warto zamówić catering dietetyczny, czyli tzw. „dietę pudełkową”.