Zdrowiej pozostać w cieniu

Nowotwory skóry są jednym z najczęściej spotykanych nowotworów. Największym ryzykiem zachorowania obciążone są osoby, które podczas wakacji intensywnie się opalają, a ich skóra była narażona na częste poparzenie przez słońce. Naukowcy szukają nowych metod leczenia dla chorych na nieoperacyjne nowotwory skóry. 

Nadal pokutuje mit, że słońce to samo zdrowie, ponieważ bez niego nie ma witaminy D. W Polsce wystarczy 15-minutowy spacer w letni dzień, by organizm wytworzył odpowiednią dawkę tej witaminy. Nadmiar promieniowania słonecznego uszkadza skórę, oczy i osłabia działanie układu odpornościowego. Najgroźniejsze skutki opalania, to rak skóry i katarakta. Ultrafiolet uszkadza komórkowe DNA. Uszkodzenie to może być wielokrotnie powielane w wyniku czego powstaje trwała mutacja. Jeśli ta zmiana zajdzie w genie związanym z procesem karcynogenezy, wówczas komórka zamienia się w komórkę nowotworową.

By rak pozostał w cieniu

Naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie– Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie prowadzą akademickie badanie kliniczne 2 fazy mające na celu ocenę bezpieczeństwa i aktywności klinicznej balstilimabu w monoterapii u pacjentów z zaawansowanym/przerzutowym rakiem skóry niebędącym czerniakiem (AGENONMELA). Badanie dedykowane jest chorym na nieoperacyjne/rozsiane nowotwory skóry (NMSC).

Problemem klinicznym i społecznym dla chorych jest postępująca destrukcja tkanek skóry głowy, karku, czy tułowia, a rozległe rany z owrzodzeniami skutkują cierpieniem i bardzo niską jakością życia chorych. Badanie AGENOMELA daje możliwość zastosowania terapii eksperymentalnej u tych chorych, w szczególności niepowodzenia leczenia standardowego – tłumaczy p. Iwona Lugowska, główny badacz i kierownik projektu AGENONMELA.

Realizacja badania jest możliwa dzięki środkom finansowym przekazanym przez Agencję Badań Medycznych oraz współpracy z amerykańską firma farmaceutyczna Agenus Inc, która bezpłatnie przekazała lek badany (Balstilimab) na rzecz chorych w Polsce. Prowadzenie klinicznych badań akademickich – jak informuje P. Prof. Iwona Lugowska, Badacz Główny i Kierownik projektu AGENONMELA – jest z jednej strony wyzwaniem dla badacza, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję, ponieważ przedmiot badań akademicki najczęściej nie jest w kręgu zainteresowania przemysłu farmaceutycznego a jest na rzeczywistą potrzebę kliniczną. Badanie AGENOMELA będzie prowadzone w Instytucie w Warszawie do 2024 roku, a chorzy zainteresowani udziałem proszeniu są o kontakt pod nr 22 5463381.