Zbliża się sezon grypowy

Od kilkudziesięciu lat grypa jest największym ilościowo zagrożeniem epidemiologicznym w naszej części świata, a zarazem chyba najbardziej lekceważonym przez pacjentów.

Prawdopodobnie wynika to z faktu, że jest powszechnie mylona z innymi, bardzo licznymi chorobami wirusowymi układu oddechowego, które jednak przebiegają mniej dramatycznie i zdecydowanie dają mniej ciężkich powikłań niż grypa. Drugą przyczyną lekceważenia grypy może być utrata instynktu zagrożenia, które towarzyszyło niegdyś epidemiom ze względu na niewystępowanie takich masowych przypadków w Europie od czasów grypy „hiszpanki”, której pandemia pochłonęła na świecie przed 100 laty między 25 a 100 mln ludzi.

Oto najważniejsze informacje na temat grypy:

 • Każda szczepionka przeciw grypie może być stosowana tylko w jednym (bieżącym) sezonie
 • Ze względu na bardzo dużą zmienność antygenową wirusa grypy skład szczepionek na każdy sezon epidemiczny jest aktualizowany i zatwierdzany przez odpowiedni organ kompetentny (URPL/EMA)
 • Podczas sezonu 2017/2018 są dopuszczone do obrotu dwa rodzaje szczepionek przeciw grypie:
  • Trójskładnikowa – zawiera antygeny dwóch szczepów wirusa grypy typu A
   i jednego szczepu wirusa typu B; jest wskazana do stosowania od ukończenia 6. miesiąca życia
  • Czteroskładnikowa – zawiera antygeny dwóch szczepów wirusa grypy typu A
   i dwóch szczepów wirusa typu B; jest wskazana do stosowania od ukończenia 3. roku życia
 • O wyborze szczepionki zawsze decyduje lekarz po przeprowadzeniu badań kwalifikujących do szczepienia

 

Wszystkie znane objawy niepożądane po podaniu szczepionki przeciw grypie są opisane w ulotce dla pacjenta dołączonej do opakowania. Większość tych objawów ma charakter łagodny i ustępuje w ciągu 3 dni.

 

Ważne! Przed szczepieniem należy poinformować lekarza o wszystkich występujących u pacjenta uczuleniach, w tym szczególnie na białka kurze, zmniejszy to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych

 

 • Nie wszystkie działania niepożądane są bezpośrednio związane ze szczepionką; niekiedy występuje omdlenie a nawet objawy neurologiczne jako reakcja na ukłucie igłą.
 • Szczepienia były i nadal pozostają najlepszym sposób profilaktyki grypy.

Profesor zw. dr hab. Lidii B. Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Ekspert European Vero Cell Influenza Vaccine Advisory Council (EUVIVA):

 • Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie rocznie umiera około 250 000-500 000 osób w tym 28 000-111 500 stanowią dzieci poniżej 5 roku życia.

 

 • W Polsce w sezonie epidemicznym 2016/2017 zarejestrowano 4 919 110 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne, 16 890 hospitalizacji i 25 zgonów.(Należy podkreślić, że oficjalne statystyki nie uwzględniają wszystkich zgonów z powodu grypy ze względu na nieprecyzyjne lub niewłaściwe wskazanie wyjściowej przyczyny zgonu.
  Ta sytuacja powoduje, że liczba zgonów jest zdecydowanie niedoszacowana/zaniżona
  a w konsekwencji lekceważona, bagatelizowana przez społeczeństwo).

 

 • Infekcja grypowa powoduje wielorakie powikłania począwszy od odrzutu przeszczepu, powikłań pulmonologicznych, kardiologicznych, neurologicznych, psychiatrycznych, laryngologicznych, nefrologicznych, ginekologiczno-położniczych, zaostrzenie lub pogorszenie chorób przewlekłych, względnie powstanie nowych chorób, a w najostrzejszych przypadkach prowadzić do zgonu.

 

 • 0d wielu lat obraz kliniczny grypy może być potwierdzony za pomocą różnych technik biologii molekularnej w specjalistycznych laboratoriach na terenie całego Kraju. Potwierdzenie infekcji jest bardzo istotne dla zahamowania procesu chorobowego, przez dzięki zastosowaniu jedynych leków antygrypowych tzw. inhibitorów neuraminidazy, którymi dysponuje medycyna.

 

 • Jedyną, najlepszą ochroną i najtańszą metodą profilaktyki przed zachorowaniem na grypę
  są szczepienia.
  WHO rekomenduje szczepienia przeciwko grypie wszystkim chętnym, a szczególnie tym ze wskazaniami klinicznymi i epidemiologicznymi.

 

 • W sezonie 2016/2017 przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 3,3% Polaków – od wielu sezonów epidemicznych stan zaszczepienia pozostawia wiele do życzenia zwłaszcza w przypadku pracowników służby zdrowia, małych dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży.

 

 • Uwzględniając fakt, że grypa powoduje liczne co sezonowe zachorowania, wielonarządowe powikłania pogrypowe, które niejednokrotnie mogą spowodować nieodwracalną utratę zdrowia lub zakończyć się zgonem, należy zgodnie z apelem WHO zwiększyć procent zaszczepionej populacji w świecie. Infekcje spowodowane przez grypę trzeba rozpatrywać nie tylko w aspekcie utraty zdrowia, ale również w aspekcie wymiernych, policzalnych kosztów ekonomicznych jakie ponosi kraj.