Zbadaj swoje nerki

W niedzielę, 10 grudnia mieszkańcy Zawiercia i okolic będą mogli przekonać się czy ich nerki pracują prawidłowo.

W pierwszej edycji akcji NEFROTEST prowadzonej w Zawierciu pod koniec 2014 roku zostało przebadanych ponad 400 osób. Prawie 7% z nich miało nieprawidłowe wyniki, które mogły wskazywać na choroby nerek. Pacjenci zostali objęci opieką poradni nefrologicznej i stacji dializ.

W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12% dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju. „Dziś stale dializowanych w Polsce jest dwadzieścia tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Co prawda średnia z wyników badań z 2014 roku w Zawierciu jest na szczęście niższa niż ogólnopolskie dane, ale właśnie wtedy okazało się, że 2 osoby, które przebadały się w kampanii NEFROTEST są w V stadium przewlekłej choroby nerek, a więc w stanie, kiedy nerki przesłały już właściwe pracować”–mówi dr n. med. Ryszard August, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Zawierciu. Dlatego tak ważne są cykliczne badania i profilaktyka, bowiem w początkowym okresie choroby często wystarcza leczenie farmakologiczne” – dodaje dr August.

Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów.
„Moi pacjenci często pytali o kolejne akcje upowszechniające wiedzę o chorobach nerek połączone z bezpłatnymi badaniami – mówi dr Ryszard August –staram się zawsze podkreślać jak wiele zależy od regularnych badań i podstawowej wiedzy o najważniejszym filtrze naszego organizmu”. Dlatego akcja NEFROTEST jest tak ważna i dlatego ponownie gości w Zawierciu.

„Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 45. roku życia – mówi Bernadeta Góra, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius w Zawierciu – a wynika to z tego, że nerki starzeją się tak samo jak inne organy, stąd darmowe badania przede wszystkim dla tej grupy wiekowej, zagrożonej chorobami nerek w największym stopniu” – dodaje pielęgniarka.