Zawsze warto rzucić palenie

Rzucenie palenia wiąże się z poprawą komfortu codziennego życia, przede wszystkim z poprawą wydolności fizycznej i ogólnego samopoczucia. Co ciekawe, poprawia się również poczucie smaku i węch. Rzucenie palenia opóźnia proces starzenie się skóry,  powstawania zmarszczek, polepsza kolor skóry nadając jej zdrowszy wygląd.

Jak trudno jest rzucić palenie, wie każdy, kto boryka się z tym nałogiem. Zerwanie z nim jest jednak możliwe. Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają, że, jak przy każdym uzależnieniu, najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z istniejącego problemu. Konieczne jest uświadomienie sobie ogromu szkód, które palenie wyrządza zdrowiu. Warto porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu bądź psychologiem. Lekarz jest podstawowym sprzymierzeńcem w walce z nałogiem, należy być otwartym na jego porady. Wsparcie bliskich, przyjaciół oraz rodziny w procesie rzucania palenia jest nieocenione.

Dla niektórych osób nałóg nie jest łatwy do przezwyciężenia. Czasami wymaga to wielu prób, ale nie należy się zniechęcać niepowodzeniami i znów podjąć wysiłek.  Każda kolejna próba – to większa szansa na sukces. Powrót do nałogu to nie wina pacjenta lub lekarza – to po prostu nawrót choroby, z którą trzeba dalej walczyć. Zerwanie z nałogiem palenia tytoniu jest najskuteczniejszą metodą  zapobiegania POChP i o tym powinni pamiętać wszyscy Ci, którzy chcą mieć zdrowe płuca.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc nieustannie zajmuje wysokie miejsce w rankingu chorób nieuleczalnych i śmiertelnych – co godzinę z powodu POChP umierają dwie osoby.  Zapobieganie chorobie pozornie nie jest trudne. Jednym z głównych czynników mających znaczenie dla zdrowia i utrzymania dobrej kondycji płuc jest całkowite zaprzestanie palenia tytoniu. Warto pamiętać, że POChP rozwija się powoli i niepostrzeżenie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Bardzo ważne jest jak najszybsze zerwanie z nałogiem palenia, zanim wystąpią  objawy takie jak kaszel, zadyszka, odkrztuszanie plwociny. Objawy te nie są niepokojące i zazwyczaj są przez chorego bagatelizowane.