Wszystkiego Najlepszego Kochane Mamy!

26 maja to doskonała okazja, żeby zadbać o zdrowie naszych mam.

Co roku tego dnia przypominamy o potrzebach i prawach Mam, szczególnie tych do zdrowia! Fakt bycia kobietą, a później dodatkowo podeszły wiek, niosą za sobą sporo zagrożeń. Profilaktyka i przestrzeganie kalendarza  badań w ogromnym stopniu decydują o długości i jakości życia każdej kobiety. Nieważne, czy ma 20, czy 100 lat!mówi Bożena Janicka.

Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet nie jest skomplikowany. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych liczb.

  • Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).
  • Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.
  • Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ).
  • W okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy – 3 filiżanki dziennie).
  • Lekarze PPOZ przypominają też o kontroli ciśnienia tętniczego krwi (RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi, co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.

– Z okazji 26 Maja, do kwiatów i czekoladek, warto dołączyć jeszcze jeden prezent dla naszych Mam. Umówioną wizytę do lekarza rodzinnego. Miłość i zainteresowanie dzieci, to oprócz profilaktyki, najlepsza recepta na długie i szczęśliwe życie każdej Matki! – przypominają lekarze PPOZ.