Wszczepiono pierwszy defibrylator na bluetooth

W Klinice Kardiologii CSK UCK WUM wykonano zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych bluetooth. Jest to pierwszy w Polsce Pacjent wyposażony w takie urządzenie, a zespół jako pierwszy w Polsce dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań.

U pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca zagrożonego nagłym zgonem sercowym Zespół Oddziału Elektrokardiologii I Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM (prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak, dr Jakub Kosma Rokicki) wykonał zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora, który oprócz standardowych opcji terapeutyczno-diagnostycznych, dodatkowo daje możliwość zdalnej kontroli z zastosowaniem smartfonu pacjenta.

Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urzdzenia do elektroterapii serca, oprócz znanych zalet, jest szczególny pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia COVID-19. Dzięki zastosowanemu rozwianiu pacjent z każdego miejsca na świecie będzie mógł dokonać transmisji danych z wszczepionego kardiowertera-defibrylatora do Ośrodka.

Dzięki komunikacji bluetooth z telefonem komórkowym pacjenta nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników. Zastosowana niskoenergetyczna technologia bluetooth daje odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych oraz niskie zużycie baterii urządzenia. Zapraszamy również do obejrzenia filmu z operacji: https://www.youtube.com/watch?v=3nA-suYmQew&feature=youtu.be z poważaniem,