Wojciechowska zadba o wodę

W Polsce na jedną osobę przypada trzy razy mniej czystej wody z zasobów naturalnych, niż w innych krajach Europy. Wynika to m.in. z ilości opadów i ukształtowania terenu. Dlatego, w szczególny sposób trzeba o te zasoby dbać.

 

We wtorek w Warszawie znana podróżniczka Martyna Wojciechowska i prezes zarządu Żywiec Zdrój – Fabrizio Gavelli podpisali zobowiązanie do szczególnego dbania o naturalne zasoby wody w Polsce.

“Od zawsze jestem po stronie natury. Podróżując na krańce świata, byłam świadkiem wielu sytuacji, w których widziałam, z jak wielkim wysiłkiem pozyskuje się choćby kroplę wody” – mówiła Martyna Wojciechowska. Podróżniczka jest ambasadorką programu “Po stronie natury”, w ramach którego Żywiec Zdrój wraz z partnerami sadzi drzewa, by chronić naturalne zasoby wody i zachęca do tego wszystkich Polaków.

“W Namibii przez długi czas towarzyszyłam kobiecie, która z dwójką dzieci szła w upale, by dojść do czegoś, co nawet nie było studnią. Było to zagłębienie w ziemi, gdzie zbierało się trochę brudnej, zapiaszczonej wody. Nabierała ona do kubka tę wodę, by napoić swe dzieci. Nie mam wątpliwości, że temat wody jest ważny” – podkreśliła Wojciechowska.

Fabrizio Gavelli, prezes zarządu Żywiec Zdrój, podkreślił, że firma jest mocno zaangażowana w kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, szczególnie zdrowego nawyku picia wody i dlatego zobowiązuje się do szczególnego dbania o naturalne zasoby wody w Polsce. “Jako misję obraliśmy sobie postanowienie, że stajemy po stronie natury i dbamy o zasoby wody pitnej dla Polaków” – oświadczył. Firma prowadzi liczne programy edukacyjne, m.in. “Mamo, tato, wolę wodę”, a także współpracuje z partnerami, w tym organizacjami pozarządowymi, działając na rzecz natury. W ramach programu “Po stronie natury” w Polsce posadzono już 5 mln drzew, a właśnie trwa sadzenie kolejnego.

Zdaniem hydrologa z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Artura Magnuszewskiego, sadzenie drzew ma głęboki sens: lasy i drzewa pozytywnie wpływają na magazynowanie wody w glebie; drzewa przeciwdziałają też suszom i powodziom.

“Korzystny wpływ wody, a dokładniej właściwego nawodnienia jest dobrze udokumentowany. Dlatego woda powinna stanowić główne źródło płynów w naszej diecie” – wyjaśnia prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka. Według niej warto sięgać po wodę dobrej jakości, np. naturalną, pierwotnie czystą, czerpaną z ujęć głębinowych, dobrze izolowanych od czynników zewnętrznych związanych z działalnością człowieka, butelkowaną, wodę w takiej postaci, w jakiej stworzyła ją natura.