Woda sprzymierzeńcem walki z nadwagą

Woda pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i jest sprzymierzeńcem w zachowaniu szczupłej sylwetki. Pomimo stale rosnącej świadomości i zainteresowania zdrowym stylem życia, w dalszym ciągu pijemy zbyt mało wody. W Światowym Dniu Walki z Otyłością warto przypomnieć o jej szczególnej roli.

Brak ruchu, niezdrowa dieta czy nadmierne spożycie cukru to przykłady codziennych zachowań, które przyczyniają się do gromadzenia się zbędnych kilogramów, a w konsekwencji do otyłości. Dbając o zdrową sylwetkę poprzez odpowiedni jadłospis czy ćwiczenia fizyczne, warto pamiętać również o wodzie, która jest wielkim sprzymierzeńcem w terapii odchudzającej.

Woda pomaga hamować uczucie głodu i nadmierne łaknienie, a przy tym nie dostarcza kalorii.  Ponieważ woda nie zawiera cukru i nie stanowi źródła kalorii, nie przyczynia się też do wydzielania insuliny, która hamuje spalanie tłuszczu.  Można zatem śmiało powiedzieć, że dobra dieta to ta, w której woda jest podstawą nawodnienia.

Wiele badań wskazuje na korzystny wpływ wody w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Prosta interwencja dietetyczna zwią­zana ze zwiększeniem spożycia wody do ilości zalecanych lub zastąpieniem wszelkich napojów wodą to dobry sposób zarówno na zapobieganie nadwadze otyłości, jak również na redukcję masy ciała i zmniejszenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Zamiana słodzonych napojów na wodę może w szybkim czasie przyczynić się do spadku masy ciała i zmniejszenia jego obwodów poprzez zmniejszenie całkowitego poboru energii w ciągu dnia. Efekt ten związany jest przede wszystkim z obniżeniem całkowitej kaloryczności diety nawet o 10-15%.

Właśnie do takich, niewielkich zmian nawyków zachęca program „Woda na Start”, którego partnerami są firma Żywiec Zdrój, Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Żywności i Żywienia. W opublikowanym w ramach programu raporcie Fakty i Mity na temat wody czytamy między innymi, że 95% Polaków wie, że woda to najzdrowszy sposób nawodnienia, ale tylko 28% płynów wypijanych przez osoby dorosłe to woda. Dane te pokazują, jak istotne jest kształtowanie zdrowego nawyku picia wody.

Woda dla najmłodszych

Mówiąc o prawidłowej diecie należy wyróżnić tak wrażliwą grupę jak dzieci – przyzwyczajenia ukształtowane w dzieciństwie będą procentować w dorosłym życiu. Właściwe żywienie przyczynia się do prawidłowego rozwoju, kształtowania metabolizmu oraz obniża ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych w wieku dorosłym. Także w tej grupie wiekowej, kluczowy jest zbilansowany dobór produktów spożywczych w codziennym jadłospisie, a woda jest jego ważnym elementem. Prawidłowe spożycie płynów przez z naciskiem na spożycie odpowiedniej ilości wody, wiąże się ze zmniejszonymi przyrostami tłuszczowej masy ciała i zwiększoną utratą tkanki tłuszczowej. Działania edukacyjne i zwiększenie spożycia wody o ok. 1 szklankę dziennie (1 szklanka – 200 ml) może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka nadwagi u dzieci szkolnych nawet o 31%.

Dobrej jakości woda powinna być pierwszym płynem wprowadzanym do diety dziecka w momencie rozszerzenia jej o produkty inne niż mleko, czyli po 6. miesiącu życia. Od tego momentu kluczowe jest nieustanne edukowanie i przypominanie o roli wody w codziennej diecie dziecka. Podniesienie świadomości dzieci dotyczącej spożycia wody może skutecz­nie zapobiegać nadwadze i otyłości. W tym rodzicom pomagają między innymi takie programy jak „Mamo, tato, wolę wodę!”.