Witamina D a oparzenie słoneczne

kk

Oparzenie słoneczne zazwyczaj kojarzy się z trzema objawami – zaczerwieniem, pęcherzami i bolesnością. Zdaniem Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wystarczy 15 minut promieniowania UV pochodzącego ze słońca, aby spowodować uszkodzenie skóry. W najnowszym badaniu naukowcy znaleźli odpowiedź, jak załagodzić objawy oparzenia słonecznego.

W badaniach pilotażowych naukowcy stwierdzili, że przyjmowanie dużych dawek witaminy D w ciągu godziny od wystąpienia oparzenia słonecznego wpływa na zmniejszenie obrzęków i stanów zapalnych.

Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym i występuje w niewielkich ilościach w produktach żywnościowych, np. jaja, sery, tłuszcze rybne. Jej głównym źródłem jest słónce. Odpowiada za zdrowy rozwój kości oraz odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego i sygnalizacji nerwowej. Narodowe Instytuty Zdrowia zalecają, aby osoby od 14 do 70 roku życia codziennie przyjmowały 600 j.m. witaminy D. Jednak najnowsze badanie wykazało, że suplementacja witaminą D nie tylko zwiększa je poziom w organizmie.

Poprzednie badania wykazały, że suplementacja witaminy D wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego skóry. Dr Lu i jego współpracownicy postanowili sprawdzić, czy witamina D będzie zmniejszać stan zapalny wywołany oparzeniem słonecznym. Zebrano grupę 20 uczestników, u których spowodowano niewielkie oparzenie na wewnętrznej stronie ramienia poprzez ekspozycję na lampę UV. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy – jedna grupa otrzymywała placebo, kolejne otrzymywały witaminę D w dawkach 50000, 100000, 200000 j.m. U pacjentów zebrano biopsję skóry w odstępach czasowych – 24h, 48h, 72h i po 7 dniach. Zauważono, że osoby, które otrzymały witaminę D w badaniu, miały mniejszy stan zapalny skóry niż osoby przyjmujące placebo. Ponadto zespół badawczy stwierdził, że u osób, które przyjęły największe dawki witaminy D, poza zmniejszeniem stanu zapalnego, dochodziło do aktywacji genów naprawczych skóry.

Dr Lu nie spodziewał się, że dawki witaminy D będą nie tylko zmniejszać stan zapalny skóry, ale również aktywować geny naprawcze skóry. Jednak wraz ze swoim zespołem ostrzega, że dawki stosowane w badaniu są wielokrotnie wyższe niż zalecane. W związku nie zaleca stosowania witaminy D w leczeniu oparzeń słonecznych, ponieważ zagadnienie wymaga dalszych badań.

Źródło: medicalnewstoday