Wielkie potrzeby małego brzuszka

Zaspokajanie potrzeb żywieniowych w okresie 1000 pierwszych dni życia jest niezwykle istotne dla harmonijnego wzrostu i rozwoju dziecka. Choć brzuszek roczniaka jest malutki, to potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż osoba dorosła. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby odpowiedzieć na te wielkie potrzeby rocznego dziecka? Poznaj ciekawostki o żywieniu juniora i pomocne wskazówki!

Czy wiesz, że roczne dziecko nie powinno otrzymywać posiłków ze stołu dorosłych?

Organizm malucha po 1. roku życia nadal się rozwija i jest wrażliwy, dlatego ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Dieta stosowana przez starszych członków rodziny nie zawsze jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie najmłodszych na niezbędne witaminy czy składniki mineralne. Dodatkowo posiłki z dorosłego menu często zawierają nadmiar soli lub/i cukru. W nadmiarze te składniki są dla dziecka nieodpowiednie – przyczyniają się do kształtowania u niego nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które będą powielane w dorosłym życiu.

Roczne dziecko ma aż 5 x mniejszy żołądek od osoby dorosłej, a dużo większe potrzeby!

Junior po 1. roku życia nabywa wiele nowych umiejętności – uczy się mówić, stabilnie siadać i chodzić. To dlatego w tym czasie młody organizm – mimo swoich niewielkich rozmiarów – potrzebuje nawet do 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia (na kilogram masy ciała) niż osoba dorosła – taki niewielki, a tak wiele potrzebuje!

To bardzo ważne! Mleko (w tym mleko modyfikowane) i produkty mleczne to podstawa diety rocznego dziecka.

Chociaż w jadłospisie roczniaka pojawia się coraz więcej produktów, jednym z istotnych elementów diety dziecka po 1. roku życia niezmiennie powinno pozostać mleko (w tym mleko modyfikowane) i produkty mleczne. Mleko modyfikowane dopasowane do potrzeb juniora – dzięki zawartości witaminy D, żelaza czy wapnia – uzupełnia dietę malucha w te ważne, często deficytowe składniki.

Czy wiesz, dlaczego tak ważna jest witamina D i wapń w diecie?

Witamina D i wapń są potrzebne juniorowi do harmonijnego wzrostu – aby jego kości i zęby były mocne. Z badań wynika, że aż 75 % niemowląt i 94 % dzieci po 1. roku życia otrzymuje wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D[3]. Właśnie dlatego należy dbać o jej odpowiedni poziom w organizmie dziecka. Podając dziecku produkty mleczne, organizm czerpie z nich przede wszystkim wapń, który do prawidłowego przyswojenia potrzebuje odpowiedniej ilości witaminy D. A tej w mleku krowim i w większości jego przetworów jest jedynie niewielka ilość. To dlatego eksperci zalecają suplementację witaminy D lub stosowanie produktów wzbogaconych o nią.

Czy wiesz, dlaczego mleko krowie nie jest odpowiednie dla roczniaka?

Jego spożycie nie powinno przekraczać 500 ml na dobę. Wszystko dlatego, że ma ono mało żelaza, a roczne dziecko potrzebuje aż 4 razy więcej tego składnika niż osoba dorosła. Ponadto zawiera ono zbyt dużo białka, które może za bardzo obciążać nerki małego dziecka.

Czy wiesz, ile mleka modyfikowanego powinno wypijać roczne dziecko?

Każdy maluch jest inny – dzieci różnią się między sobą tempem przemiany materii, pojemnością żołądka czy wzrostem. Właśnie dlatego wielkość porcji oraz ilość posiłków powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb juniora. Po ukończeniu 1. roku życia zapotrzebowanie na mleko w jadłospisie dziecka to około 400 ml – czyli dwa kubki mleka dziennie.

To ciekawe! Burczenie w brzuchu nie zawsze musi oznaczać głód!

To dźwięki, jakie wydaje układ pokarmowy, m.in. w trakcie przesuwania trawionego pokarmu.