5 zasad: jak myć ręce

Magdalena Szela-Słowik, stomatolog

Mycie rąk – ta prosta czynność, wykonywana w odpowiedni sposób, może nas uchronić przed wieloma infekcjami oraz chorobami.  W Światowym Dniu Mycia Rąk przypominamy kilka ważnych zasad związanych z odpowiednią higieną dłoni.

  1. Czym są „brudne ręce”?

Brudne ręce nie powinny kojarzyć się tylko z widocznymi zabrudzeniami. Poprzez dotyk różnego rodzaju przedmiotów (klamek, poręczy, banknotów), spożywanie zanieczyszczonych produktów spożywczych (warzyw, owoców) następuje transport chorobotwórczych bakterii, wirusów czy grzybów na nasze ręce. Mogą one powodować bakteryjne lub wirusowe zapalenia jamy ustnej oraz opryszczkę. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy zawsze dojdzie do zakażenia.

  1. Jak myć dłonie, aby były czyste?

Podstawą higieny rąk jest używanie mydła i ciepłej wody. Dokładne mycie rąk zwłaszcza między palcami i pod paznokciami, gdzie gromadzi się najwięcej drobnoustrojów chorobotwórczych, jest niezwykle ważne. Czas mycia rąk również ma znaczenie. Minimalny to pół minuty. Idealnie byłoby używać do mycia płynów dezynfekujących, które powodują, że nasze ręce są “jeszcze czystsze”.

  1. Kiedy powinniśmy myć ręce?

Dokładne mycie rąk przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po kontaktach z powierzchniami zabrudzonymi, po powrocie do domu, zabawie ze zwierzętami itp. powinno być obowiązkiem każdego z nas.

  1. Nie tylko dłonie powinniśmy myć

Do zakażeń dochodzi również podczas spożywania nieumytych warzyw  i owoców. Na nich mogą znajdować się bakterie, wirusy, grzyby czy szkodliwe środki ochrony roślin, toksyczne dla jamy ustnej. Zabrudzone produkty spożywcze należy dokładnie umyć pod ciepłą, bieżącą wodą.

  1. Edukujmy dzieci!

Bardzo ważne jest wykształcenie u malucha nawyku mycia rąk. To, że mały człowiek bawi się różnymi, nie zawsze czystymi przedmiotami, czy dotyka spotkanych na swojej drodze kamieni i patyków, jest naturalne. Dlatego nie odbierajmy mu tej radości, ale dopilnujmy, aby nie dochodziło do zaniedbań w jego higienie, ponieważ mogą one skutkować pojawieniem się zmian w jamie ustnej.