Miejski program in vitro w sześciu warszawskich klinikach

Rusza miejski program refundacji in vitro dla mieszkańców Warszawy. Wszystkie sześć klinik, które złożyły oferty w konkursie, będą realizować miejski program refundacji zabiegów in vitro. Program przewidziano na lata 2017-2019 dla ok. 2,5 tys. par. Jest szansa, że program rozpocznie się już w listopadzie.

Na liście oferentów wybranych do realizacji miejskiego programie polityki zdrowotnej znalazło się sześć klinik – Centrum Bocian, kliniki Invicta i Invime-T, Centrum Płodności FertiMedica, a także Przychodnia Lekarska „nOvum” oraz Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Szacuje się, że w Warszawie około 2,5 tys. niepłodnych par wymaga leczenia za pomocą nowoczesnych metod zapłodnienia pozaustrojowego, by miały szansę na urodzenie dziecka. Refundacja in vitro ze strony miasta jest zatem dużym wsparciem dla mieszkańców stolicy, którzy potrzebują podejść do tej procedury, żeby uzyskać upragnioną ciążę. Wielu pacjentów z Warszawy dopytywało się już nas o program dofinansowania in vitro i cieszymy się, że teraz będą mogli w naszej placówce z niego skorzystać – mówi dr Jarosław Niemoczyński, dyrektor medyczny Kliniki Bocian w Warszawie, realizatora miejskiego programu dofinansowania in vitro dla mieszkańców stolicy.

Wysokość dofinansowania

Program dla mieszkańców Warszawy obejmuje dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do każdej procedury zapłodnienia pozaustrojowego i nie więcej niż 80% całej procedury. Maksymalnie przysługuje refundacja do 3 zabiegów, o ile w wyniku poprzednich prób nie doszło do urodzenia dziecka. Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury a dofinansowaniem ponoszą pacjenci. Pary podejmujące leczenie w Klinice Bocian w ramach programu dla mieszkańców Warszawy mają zapewnioną wizytę kwalifikacyjną, stymulację hormonalną owulacji wraz z monitoringiem i niezbędnymi badaniami, punkcję jajników ze znieczuleniem, a także pobranie nasienia i przygotowanie plemników, zapłodnienie komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych i nadzór nad rozwojem zarodków, transfer zarodków do jamy macicy, jak również kriokonserwację pozostałych zarodków.

Kwalifikacja par

Do stołecznego programu zostaną zakwalifikowane pary, które nie mogą zrealizować planów rozrodczych poprzez naturalną koncepcję spełniające następujące kryteria:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 25-40 lat,
  • rezerwa jajnikowa mierzona stężeniem AMH wynosi powyżej 0,7 ng/ml,
  • zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatorów programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (istnieją pierwotne wskazania do leczenia metodą pozaustrojowego zapłodnienia lub inne metody leczenia, rekomendowane przez PTMRiE zakończyły się niepowodzeniem) i ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności,
  • pozostają w związku, o jakim mowa w definicji dawstwa partnerskiego, zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności,
  • w dniu kwalifikacji do programu para zamieszkuje na terenie Warszawy przynajmniej od dwóch lat.

– W ramach warszawskiego programu dofinasowania in vitro będziemy przede wszystkim pomagać niepłodnym parom potrzebującym specjalistycznego leczenia. Nasz personel zaangażuje się również w akcje edukacyjne kierowane do młodzieży ze stołecznych szkół. Mamy nadzieję, że te działania zwiększą świadomość i wiedzę młodych ludzi na temat płodności, problemów zdrowotnych mogących stanąć na drodze do rodzicielstwa, jak i możliwości leczenia niepłodności – dodaje dr Jarosław Niemoczyński z Kliniki Bocian.