Walka o zakaz aborcji prenatalnej

DP

Polska Federacja Ruchów Ochrony Życia domaga się poparcia ruchu związanego z zatrzymaniem aborcji.

Po zebraniu minimum 100 tys. podpisów pod petycją projekt trafi do Sejmu. Federacja apeluje o przesłankę eugeniczną związaną z prawem do życia dzieci nieuleczalnie chorych w wieku płodowym. Jak wiadomo w Polsce obecnie aborcja jest dopuszczalna w takich sytuacjach.

Członkowie Federacji uważają, że można uniknąć usunięcia ciąży, ponieważ jej legalne dokonanie często wykonuje się podejrzewając chorobę u dziecka, co nie musi mieć pokrycia w rzeczywistości. „Biorąc pod uwagę, że 95 proc. legalnych aborcji w Polsce jest dokonywanych na podstawie podejrzenia choroby dziecka, zmiana prawa w tym zakresie doprowadzi do znacznego ograniczenia legalnej aborcji. Należy też podkreślić, że projekt nie przewiduje zmian co do karnej odpowiedzialności za czyn aborcji, w szczególności nie przewiduje wprowadzenia karania kobiet” – czytamy w oświadczeniu.

Przewidywane jest też pełne wsparcie dla kobiet, które urodzą niepełnosprawne potomstwo.

Sejm nadal odrzuca projekty związane z legalizacją usuwania ciąży. Po nich proponowano zaostrzenie przepisów w sprawie aborcji. Słynny Czarny Protest kobiet wywołał poruszenie w społeczeństwie, dzięki czemu odrzucono te zmiany. Fundacja Życia i Rodziny ma zamiar ruszyć z projektem w sierpniu, ale już teraz chce dotrzeć do jak największej liczy osób.