W kwietniu o autyzmie

Przed nami kwiecień, miesiąc poświęcony autyzmowi – zaburzeniu neurorozwojowemu, z którym żyje około 1% populacji ludzkiej.

W katowickim centrum handlowym powstał kompleksowy program skierowany do osób ze spektrum autyzmu. pierwszym w Europie Program powstał przy wsparciu merytorycznego, od lat zajmującego się tematem autyzmu, partnera ROM-E Metis. Wspierają go także Kelly Hunter, Rock Daddy i organizacje opiniotwórcze.

W ubiegłym roku w Galerii Katowickiej powstał Pokój Wyciszenia –  pierwsza taka przestrzeń w galerii handlowej, w której osoby ze spektrum autyzmu mogą się wyciszyć i odpocząć od docierających zewsząd bodźców zewnętrznych. Od tego czasu podejmowany jest szereg działań, mających zorganizować w całym Centrum bezpieczną i komfortową przestrzeń dla osób o obniżonej sprawności funkcjonowania w społeczeństwie.  Pracownicy, ochrona oraz najemcy przeszli szkolenia z rozpoznawania oraz reagowania na nietypowe zachowania, planowane jest dwugodzinne wyciszenie muzyki w wybrany dzień (tzw. ciche godziny) a na specjalne życzenie w kilkudziesięciu sklepach przygaszane są światła i przyciszana muzyka.

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, to także czas, kiedy po raz pierwszy można będzie, zakładając gogle VR, doświadczyć, co czuje osoba objęta spektrum autyzmu. 9 kwietnia będzie premiera pierwszego takiego filmu VR, gdzie każdy – po założeniu gogli, będzie mógł samemu przeżyć wizytę w centrum handlowym z perspektywy osoby ze spektrum autyzmu. Dodatkowo:

2 kwietnia – można będzie zwiedzić Pokój Wyciszenia, dowiedzieć się, dlaczego jest urządzony w taki, a nie inny sposób, skąd wybrane w nim kolory etc. Fasada Galerii Katowickiej zostanie podświetlona na niebiesko, a do odbioru będą koszulki z hasłami związanymi z autyzmem oraz materiały informacyjne

– 6 kwietnia –  na Scenie w Galerii – spektakl pt. “Nieodkryty Świat” w reż. Macieja Cierzniaka (powstały w współpracy Teatru Rozrywki z ROM-E Metis w Katowicach). W przedstawieniu zostaną wykorzystane stroboskopy oraz dźwięki przestrzenne, ukazujące, z jakimi przeszkodami na co dzień mierzą się osoby autystyczne