W ciąży wciąż zapinaj pasy!

Czy wiesz, że w ciąży też należy zapinać pasy? Mimo, że polskie prawo dopuszcza niezapinanie pasów w widocznej ciąży, to jest to śmiertelnie niebezpieczne dla mamy i  dziecka, rozwijającego się w jej brzuchu. Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info od 24 do 27 sierpnia 2021 roku przeprowadzi kampanię CIĄŻA I PASY, podczas której będzie uczyć mamy w widocznej ciąży, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa.

Podczas kampanii “Ciąża i pasy” przyszłe mamy są uczone przez kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów, jak prawidłowo zapinać pasy w stanie błogosławionym i na co zwracać uwagę przy ich prowadzeniu po ciele. Podczas ostatnich miesięcy bezpłatne przeszło kilkadziesiąt osób, wśród nich instruktorzy szkół rodzenia, pielęgniarki, dziennikarze, sprzedawcy fotelików, a przede wszystkim kobiety w ciąży.

Przez trzy dni od 24 sierpnia do 27 sierpnia ( od 12 do 15g.) w Przetestuj – Wózek przy ul. Pryzmatów 30 w Warszawie, eksperci Fotelik.info poprowadzą bezpłatne warsztaty dla kobiet w ciąży oraz dziennikarzy. Pokażą m.in. jak ustawić poprawnie fotel w samochodzie, jak poprawnie przeprowadzić i jak regulować pasy bezpieczeństwa; w jakiej odległości od kierownicy i poduszek powietrznych powinna siedzieć mama w ciąży czy wyregulować zagłówek. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu wózków biegowych w PRZETESTUJ WÓZEK.

– Czasem prawidłowe poprowadzenie pasa bezpieczeństwa jest niemożliwe i wtedy może zajść konieczność użycia specjalnego adaptera. W takich wypadkach również będziemy uczyć go montować. Natomiast należy podkreślić, że adaptery do pasów dla kobiet w ciąży nie są standardem, a wyjątkiem. I nie każda kobieta powinna z nich korzystać – podkreśla Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń.

Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, jak sama ich nazwa wskazuje służą do tego, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Klucz tkwi w poprawnym użyciu pasów – tzn. prawidłowym przeprowadzeniu pasa biodrowego poniżej kolców biodrowych przednich górnych oraz pasa barkowego pomiędzy piersiami i przez środek ramienia. 

– W tej chwili w Europie tylko Bułgaria, Grecja, Rumunia, Włochy i Polska pozwalają kobietom w ciąży nie zapinać pasów bezpieczeństwa – tłumaczy Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. – Wszystkie inne kraje zniosły już ten tragiczny w skutkach przepis, gdy badania przeprowadzone już w 1995 roku, udowodniły, że pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży, a wręcz ratują im życie podczas wypadku.