Uwaga na fish pedicure

Zdaniem naukowców fish pedicure może być niebezpieczny dla zdrowia. Ich zdaniem  podczas zabiegu można zarazić się wirusem HIV wywołującym AIDS oraz wirusem WZW C (inaczej HCV) odpowiedzialnym za wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Fish pedicure to zabieg, który polega na złuszczaniu ze stóp martwego naskórka. Do jego przeprowadzenia potrzebne jest akwarium z małymi rybkami z gatunku garra rufa (brzana ssąca). Podczas fish pedicure klienci wkładają stopy do akwariów z rybkami, a te odgryzają kawałki martwego naskórka. Zabieg nie jest bolesny, niektórzy mogą jedynie odczuwać łaskotanie.

Jednak zdaniem ekspertów z brytyjskiej rządowej Agencji Ochrony Zdrowia, a także z Health Protection Agency, organizacji rządowej zajmującej się stanem zdrowia obywateli w USA – akwaria z rybkami pełne są niebezpiecznych mikroorganizmów, które mogą wniknąć do organizmu klienta przez kontakt z rybkami, które usuwają martwy naskórek ze stóp różnych ludzi. Mikroorganizmy mogą przedostać się również przez kontakt z wodą, jeśli ta nie jest wymieniana po każdym kliencie. Na zarażenie się tego rodzaju wirusami szczególnie podatne są osoby z obniżoną odpornością (w tym te, które chorują na cukrzycę lub łuszczycę).

Jak tłumaczą eksperci ryzyko istnieje oczywiście tylko wtedy, gdy jeden z klientów był zarażony wirusem HIV lub HCV, jednak ludzie, którzy korzystają z usługi nie znają jednak stanu zdrowia poprzednich klientów. Często nie znają go nawet sami właściciele gabinetów.

I choć osoby, które wykonują pedicure mogą zmieniać wodę po każdym kliencie, ale nie są w stanie wciąż dezynfekować akwarium i sprzętu, ponieważ taka procedura mogłaby wyrządzić krzywdę rybkom.

Zwróć uwagę na:

Jeśli więc chcecie spróbować egzotycznego pedicure’u, powinniście się upewnić, że w gabinecie bardzo dokładnie przestrzega się zasad higieny. Zabieg podczas wakacji w lokalu przy ruchliwej promenadzie może nie być najlepszym pomysłem. Zwykle takie salony muszą obsłużyć wiele klientów w bardzo krótkim czasie, więc nie mają czasu na odpowiednią dezynfekcję sprzętu i wymianę wody.

Prawidłowo wykonywany fish pedicure powinien rozpocząć się od umycia stóp klienta i zdezynfekowania ich preparatem z alkoholem. Właściciel salonu powinien także przeprowadzić krótki wywiad z gościem salonu, żeby dowiedzieć się, czy nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu oraz obejrzeć stopy, żeby wykluczyć otarcia na skórze, ranki czy grzybicę. Dopiero wtedy  klient może  włożyć stopy do akwarium z rybkami.

Warto samemu dopytać czy rybki pochodzą z legalnych hodowli, czy woda w akwarium jest wymieniana odpowiednio często, czy akwarium ma system filtracji, a sprzęt potrzebny do wykonywania zabiegu jest dezynfekowany,

źródło: gazeta.pl