Urodziło się dziecko z zarodka zamrożonego przez 25 lat

W USA urodziła się dziewczynka z embrionu zamrożonego niemal 25 lat temu. To absolutny rekordw historii zapłodnienia pozaustrojowego. Poprzedni najstarszy „mrożony” zarodek, który z powodzeniem przyszedł na świat miał 20 lat.

Zarodek został zamrożony 14 października 1992 r. Odmrożono go w Krajowym Ośrodku Darowanych Embrionów w Knoxville 13 marca 2017 r. i dwa dni później wszczepiono nowej matce. Emma Wren Gibson urodziła się w listopadzie. W momencie zamrożenia zarodka w 1992 r. kobieta, która ja urodziła sama miała zaledwie 1,5 roku. – Gdyby dziecko z tego embrionu urodziło się wtedy, kiedy miało się urodzić, to mogłybyśmy być teraz najlepszymi przyjaciółkami. Oczywiście żartuję, ale to jest po prostu szalone – powiedziała matka dziewczynki Tina.

National Embryo Donation Center (NEDC) to organizacja, która zachęca pary do przekazywania niewykorzystanych zarodków, tak by inni także mogli zostać rodzicami.

Tina i Benjamin Gibsonowie zwrócili się do NEDC, gdy okazało się, że  Benjamin jest bezpłodny. Wtedy jeszcze nie wiedzieli o tym, w którym roku dawcy zostawili swój materiał genetyczny. Kiedy przyszła mama dowiedziała się o tym, nie ukrywała wielkiego zdziwienia: Nie chodziło mi o pobicie rekordu. Po prostu chciałam mieć dziecko – podkreśla kobieta.