Udarowi można zapobiec

W ramach kampanii Zapobiegam.pl. można skorzystać z Planu dla Zdrowia przygotowanego przez ekspertów fundacji, wykonać test ryzyka wystąpienia udaru oraz wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach i akcjach biegowych w 11 polskich miastach.

Główne czynniki ryzyka wywołujące choroby sercowo-naczyniowe to: palenie tytoniu, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, wysokie stężenie cholesterolu we krwi. To czynniki  bezpośrednio związane z indywidualnym stylem życia, zwyczajami żywieniowymi oraz poziomem aktywności fizycznej. Do pozostałych czynników zalicza się: nadwagę, cukrzycę, nadmierne spożycie alkoholu oraz stres. WHO szacuje, że obniżenie ciśnienia tętniczego, otyłości, stężenia cholesterolu oraz ograniczenie palenia tytoniu może zmniejszyć zapadalność na choroby układu krążenia o ponad połowę.

“Większość z nas zaczyna troszczyć się o swoje zdrowie dopiero wtedy gdy odczuwamy pierwsze symptomy choroby. Takie sposób  myślenia o  zdrowiu  należy zmienić. Kampania Zapobiegam.pl ma skłonić  Polaków  do  stałego dbania o swoje zdrowie i kontrolę jego stanu. Nie żyjemy tylko dla siebie.  Otaczają nas nasi bliscy. Jeżeli nie zaczniemy dbać o  swoje zdrowie również oni będą ponosili skutki tych zaniedbań. Każdy z nas powinien mieć swój własny Plan dla Zdrowia w trosce o siebie i swoich bliskich. Podam prosty przykład. Według badania NATPOL na nadciśnienie tętnicze, które jest główną przyczyną występowania chorób sercowo-naczyniowych aktualnie choruje ok. 32 proc.  dorosłych Polaków (10,5 mln chorych, w tym 9,5 mln w wieku 18-79 lat i prawie 1 mln  u osób powyżej 80 lat). Aż 3 mln Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nadciśnienie. Te 3 miliony naszych rodaków to osoby u których ryzyko wystąpienia udaru i zwału może być bardzo duże w zawiązku z tym, że  nie leczą swojego nadciśnienia” – mówi dr n med. Włodzimierz Dłużyński , prezes Fundacji Udaru Mózgu.

Na stronie kampanii Zapobiegam.pl każdy będzie mógł  znaleźć przykładowy  PLAN DLA ZDROWIA. To sposób, by mieć kontrolę nad czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, znać stan swojego organizmu oraz wprowadzić zdrowe nawyki na co dzień. Przygotowany przez FUM plan pomoże zadbać o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i redukcję stresu, które mogą znacząco poprawić stan naszego zdrowia. Ponadto FUM przypomina o regularnej kontroli poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Bardzo ważne pozostają także kontrola ciśnienia i tętna.

W ramach kampanii Zapobiegam.pl Drużyna Fundacji weźmie udział w imprezach biegowych w 11 polskich miastach. Na każdym z wydarzeń, w specjalnie przygotowanym punkcie edukacyjnym, będzie można uzyskać informacje na temat udaru mózgu oraz zawału serca oraz otrzymać bezpłatne materiały edukacyjne. Dodatkowo aparatem wykrywającym migotanie przedsionków będą przeprowadzane badania ciśnienia krwi – nieprawidłowe ciśnienie krwi jest jedną z głównych przyczyn występowania udaru mózgu

Odwiedzający punkt edukacyjny będą także mogli sprawdzić własny wskaźnik ryzyka wystąpienia udaru za pomocą specjalnej, pierwszej w Polsce i w Europie aplikacji udarowej „Stop Udarom!”.

„Chcemy zaproponować każdemu odwiedzającemu portal zapobiegam.pl lub stoisko fundacji podczas imprez biegowych szczegółowy komplet narzędzi pozwalający kontrolować zdrowie – mówi dr Dłużyński – jednym z nich jest aplikacja mobilna pomagająca oszacować ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Poprzez nasze działania chcemy zachęcić Polaków do aktywnego zadbania o swoje zdrowie. Regularna kontrola ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu to coś, od czego trzeba zacząć. W tych wszystkich działaniach ma pomóc kampania Zapobiegam.pl” – dodaje dr. Dłużyński.

Do udaru dochodzi, kiedy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie, co prowadzi do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i jego obumierania. Udar mózgu, którego przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego, to udar niedokrwienny, który stanowi zdecydowaną większość (ok. 80 proc.) udarów.

Zawał serca następuje w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu co powoduje przerwanie dopływu krwi do serca. Powoduje to martwicę  fragmentu serca do którego nie dociera krew. Do zawału może dojść niespodziewanie nawet u osób, u których nie  było wcześniej żadnych niepokojących objawów, ponieważ prowadzą do niego procesy trwające nawet kilka lat.

W przypadku wystąpienia choroby niezwykle ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Ryzyko udaru mózgu oraz zawału  można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka choroby nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby. Profilaktyka pierwotna ma na celu obniżenie ryzyka u osób bez objawów choroby – polega głównie na wpływie na tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 80 proc. ryzyka), wśród których możemy wyróżnić elementy stylu życia (np. brak aktywności fizycznej, zła dieta, palenie papierosów) oraz schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków – najczęściej występująca arytmia serca czy cukrzyca.

Główne choroby sercowo-naczyniowe:

Wspólne czynniki ryzyka udaru mózgu i zawału serca

Czynniki, na które mamy wpływ:

 • nadciśnienie tętnicze
 • wysoki poziom cholesterolu
 • cukrzyca
 • palenie tytoniu
 • nadużywanie alkoholu
 • otyłość

Czynniki, na które nie mamy wpływu:

 • wiek (prawdopodobieństwo udaru rośnie wraz z wiekiem)
 • płeć (do udaru częściej dochodzi u mężczyzn)
 • czynniki genetyczne

 

Objawy udaru mózgu

Najczęściej występujące objawy udaru mózgu to:

 • Asymetria twarzy – niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy
  (np. opadanie kącika ust)
 • Niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych
 • Zaburzenia mowy – mowa bełkotliwa, niezrozumiała
 • Zaburzenia widzenia
 • Utrata równowagi i zawroty głowy

Objawy zawału serca

Najczęściej występujące objawy zawału serca to:

 • Ból w klatce piersiowej
 • Duszność
 • Osłabienie
 • Potliwość
 • Nudności

Więcej informacji

 • fum.info.pl – strona internetowa Fundacji Udaru Mózgu
 • poudarzemozgu.pl – strona zawierająca informacje przydatne dla osób po udarze oraz ich rodzin
 • pl
 • facebook.com/druzynafum
 • facebook.com/fundacja.udaru.mozgu