Twoja krew ma moc – podziel się nią w wakacje

Plany urlopowe krwiodawców oraz większa liczba wypadków powodują, że w szpitalach zaczyna brakować krwi. Dlatego Grupa Muszkieterów we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem po raz 11. organizują akcję „Zbieramy Krew dla Polski”.

W ramach akcji „Zbieramy Krew dla Polski”, krew można oddawać w wybranych miejscowościach do 29 września. Pobory krwi odbywają się w wyspecjalizowanych krwiobusach, które stacjonują na parkingach sieci sklepów Intermarché i Bricomarché. Każdy krwiodawca otrzymuje bezpłatne wyniki swoich badań laboratoryjnych. Zbiórkom krwi towarzyszą liczne atrakcje, a wśród nich pokazy pierwszej pomocy, inscenizacje strażackie oraz konkursy rysunkowe dla dzieci. Zebrane jednostki krwi są przekazywane do okręgowych szpitali.

W okresie wakacyjnym krew jest szczególnie potrzebna. Bez niej lekarze nie są w stanie przeprowadzić operacji i skomplikowanych zabiegów. Warto pamiętać, że według statystyk aż co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi. Dlatego zachęcamy, aby przeznaczyć około 30-60 minut swojego czasu i dołączyć do kampanii „Zbieramy Krew dla Polski”. Pobrana krew codziennie ratuje zdrowie lub życie pacjentów w lokalnych szpitalach. Zapraszamy do uczestnictwa w naszej akcji! – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każdy, kto ma co najmniej 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży minimum 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny. W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Podczas 10 zrealizowanych edycji zebrano blisko 15 000 litrów krwi od niemal 33 000 dawców, co pozwoliło na przeprowadzenie licznych zabiegów i operacji ratujących zdrowie lub życie.

Zaangażowanie w działania na rzecz lokalnych społeczności są stałą częścią strategii Grupy Muszkieterów, a realizacja akcji jest wynikiem wartości wyznawanych przez firmę oraz franczyzobiorców, którzy realizują założenia „Karty Muszkietera”.

Więcej informacji na temat kampanii „Zbieramy Krew dla Polski”, w tym harmonogram akcji, znajduje się na stronach internetowych:

www.muszkieterowie.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl