Truskawki zapobiegają chorobie Alzheimera?

kk

Najnowsze badania wykazały, że naturalny związek zawarty w truskawkach oraz w innych owocach lub warzywach może zapobiegać chorobie Alzheimera i innych chorobom neurodegeneracyjnym w wieku starszym. Naukowcy z Instytutu Studiów Biologicznych Salka w La Jolla w Kalifornii uznali, że zastosowanie fisetyny w leczeniu mysiego modelu starzenia się, przyczynia się do zmniejszenia zaburzeń procesów poznawczych  i zapalenia mózgu.

Fisetyna jest flawanolem, który znajduje się w różnych owocach i warzywach, np. truskawkach, jabłkach, winogronach, ogórkach lub cebuli. Działa jako środek barwiący owoce i warzywa. Wykazano, że ma właściwości przeciwutleniające i w ten sposób może pomóc ograniczyć uszkodzenia komórek, które spowodowały wolne rodniki. Również dostrzeżono, że fisetyna przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego.

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat dr Pamela Maher wraz innymi naukowcami przeprowadzili badania wykazujące, że właściwości fisetyny mogą wpływać na ochronę komórek mózgowych przed skutkami starzenia się. W 2014 roku zauważono, że fisetyna spowodowała zmniejszenie utraty pamięci w mysim modelu choroby Alzheimera o podłożu rodzinnym. Według naukowców taki rodzaj Alzheimera stanowi zaledwie 3% wszystkich przypadków.

W najnowszych badaniach próbowano ustalić korzyści fisetyny dla sporadycznej choroby Alzheimera, która jest jego najczęstszą postacią wśród osób starszych. Badanie wykonano na myszach, u których spowodowano wystąpienie modelu sporadycznego choroby Alzheimera. Starzejące się myszy podzielono na dwie grupy. Jedna otrzymywała przez 7 miesięcy fisetyny do osiągnięcia 10 miesiąca życia. Druga go nie otrzymywała. Wszystkie myszy poddawano testom poznawczym oraz behawioralnym w trakcie badania i oceniano u nich markery związane ze stresem i stanem zapalnym. Naukowcy odkryli, że myszy nieotrzymujące fisetyny miały wzrost markerów związanych ze stanem zapalnym i stresem oraz gorzej wypadały w testach poznawczych.

Naukowcy są przekonani, że fisetyna może być stosowana jako nowa profilaktyka przy chorobie Alzheimera oraz innych chorób neurodegeneracyjnych.

Źródło: medicalnewstoday.com