TAK dla zdrowia małych serc

Fundacja Serce Dziecka od kilku lat inicjuje działania mające na celu ochronę dzieci z wrodzonymi wadami serca przed wirusem RS. Teraz każdy może wyrazić swoje poparcie dla tych działań dołączając do utworzonego przez Fundację na FB wydarzenia: „TAK dla zdrowia małych serc, NIE dla groźnego wirusa RS” lub zmieniając nakładkę na zdjęcie profilowe. Pokażmy, że zdrowie maleńkich serc jest dla nas ważne.

Na stronie wydarzenia można dzielić się swoimi historiami, aby w ten sposób pokazać, że wirus RS i infekcje nim wywoływane to poważny problem.

Jestem mamą dziecka z WWS i niestety wiem jak zjadliwy jest RSV. Lek powinien być podawany wszystkim maluszkom po operacji serca – pisze na FB jedna z mam.

Od lat działamy, aby dzieci z WWS otrzymywały bezpłatną ochronę przed wirusem RS – wspólnie z lekarzami uczestniczymy w spotkaniach, wysyłamy listy i apele. Dlatego bardzo ważny jest głos rodziców, aby Ministerstwo Zdrowia zauważyło, że infekcje wywoływane wirusem RS to naprawdę poważny dla nas problem. Dlatego zachęcam do opisywania swoich historii na stronie wydarzenia – powiedziała Katarzyna Parafianowicz, Prezes Zarządu Fundacji Serce Dziecka. Niedawno większa grupa wcześniaków została włączona do programu profilaktyki zakażeń RSV. Widać, że bezpieczeństwo najmłodszych pacjentów jest priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia. Mamy nadzieję, że dzieci z wrodzonymi wadami serca będą kolejną grupą, która zostanie włączona do programu lekowego – dodała Katarzyna Parafianowicz.

Dzieci z wrodzonymi wadami serca (WWS), podobnie jak wcześniaki, rodzą się z olbrzymim obciążeniem i szeregiem powikłań zdrowotnych. Często już w pierwszych dniach życia muszą przejść skomplikowane zabiegi medyczne ratujące ich życie. Niestety z uwagi na wady mięśnia sercowego i częste hospitalizacje mają obniżoną odporność i w porównaniu
z dziećmi zdrowymi, są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje. Do szczególnie niebezpiecznych należą te dolnych dróg oddechowych wywoływane przez wirus RS. Każda infekcja dróg oddechowych drastycznie obniża rokowania dziecka przed operacją kardiochirurgiczną, może odroczyć termin zabiegu lub wywołać groźne powikłania w okresie pooperacyjnym. Sezon zakażeń wirusem RS zaczyna się w Polsce w październiku i trwa do kwietnia. Ważne, aby w tym okresie zabezpieczyć dziecko podając tzw. profilaktykę bierną, czyli gotowe przeciwciała zwalczające wirusa RS. Niestety dzieci z wrodzonymi wadami serca nie są objęte bezpłatną profilaktyką, co od kilku lat próbuje zmienić środowisko kardiologów i kardiochirurgów dziecięcych.

Sezon wirusa RS jeszcze przed nami, ale już teraz warto zrobić wszystko, aby na jesieni ten groźny wirus nie zagrażał maleńkim dzieciom z wrodzonymi wadami serca. Pokażmy, że jesteśmy z nimi – dołączmy do wydarzenia.