Szkoły czeka trudny start

Czy koronawirus znów oderwie uczniów od szkolnych ławek? Jeśli tak, to kiedy? Rząd zapewnia, że jest przygotowany, jednak to na samorządach spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa w placówkach.

– My możemy jedynie apelować o zachowanie najwyższego stopnia ostrożności. I to zarówno przez młodzież, rodziców, jak i nauczycieli!  Higiena, mycie i dezynfekcja rąk,  maseczki, dystans! Od tego, czy będziemy odpowiedzialni za siebie i innych zależy jak długo jeszcze epidemia COVID-19 będzie paraliżować nasze życie  – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Co roku przed rozpoczęciem nauki lekarze PPOZ przypominają o odpowiednim przygotowaniu się do nowego roku szkolnego. Posiłek przed wyjściem do szkoły, drugie śniadanie w tornistrze (urozmaicone warzywami i owocami, nie chipsami!).  Ruch i nieunikanie lekcji w-f, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych!

– Nieuzasadnione zwolnienie z wf-u szkodzi zdrowiu młodego człowieka (skrzywienie kręgosłupa, wady postawy, brak kondycji).  Nie bez znaczenia dla zdrowia i bezpieczeństwa jest też długi, spokojny sen, unikanie zagrożeń typu narkotyki, czy beztroskie zawieranie znajomości w sieci. Bardzo ważny jest właściwy ubiór, szczególnie w kapryśnym sezonie infekcyjnym mówią lekarze PPOZ

I ostrzegają, że tegoroczna jesień będzie wyjątkowo trudna.

– Od dawna padają pytania, jak poradzimy sobie ze zmasowanym atakiem wirusów, i to nie tylko grypy. Największym zagrożeniem jest oczywiście COVID-19, ale nie wolno zapominać o innych patogenach atakujących płuca (pneumokoki, krztusiec). Dlatego rekomendujemy szczepienia! Zarówno przeciwko grypie, jak i pneumokokom oraz krztuścowi. To ostatnie schorzenie kojarzy się z małymi dziećmi, ale trzeba pamiętać, że odporność dziecięca wygasa. W wieku 40, 50, 60 lat już jej zwyczajnie nie ma! Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że polskie szkoły czeka trudny start! Chrońmy siebie i naszą młodzież. Wpajajmy jej podstawowe zasady higieny. Unikanie nadmiernego grupowania się, zasłanianie ust i nosa maseczkami, dokładne mycie rąk! To najważniejsze przykazania w kodeksie walki z koronawirusem! I nie tylko w strefach czerwonych, czy żółtych, ale wszędzie!– przypomina Bożena Janicka.