Szczecin ma Poradnię dla ciężarnych z cukrzycą

mg

W Szczecinie otwarto Poradnię dla Kobiet z cukrzycą ciążową. To dobra wiadomość biorąc pod uwagę, że to coraz częstsza choroba, która nieleczona lub niewykryta może negatywnie wpływać na przebieg ciąży oraz na stan zdrowia nienarodzonego dziecka.

Poradnię otwarto w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach. Może się tam zgłosić każda przyszła mama ze skierowaniem od lekarza ginekologa. Wszystkie panie otrzymają pomoc specjalisty diabetologa, dietetyka i położnej. Oprócz niezbędnych badań, przeprowadzone zostanie szkolenie i przedstawione zalecenia w zakresie zmiany nawyków żywieniowych. Pacjentki zostana także zapoznnane z obsługą glukometrów i sposobem monitorowania poziomu glukozy we krwi.

Zdaniem ginekologów odsetek kobiet z rozwijającą się cukrzycą ciążową w ostatnim czsie wzrasta. Powodów jest kilka: coraz częstsza otyłość, niezdrowy tryb życia i choroby przewlekłe. Znaczenie ma też zaostrzenie kryteriów rozpoznawania cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca ciążowa zwykle pojawia się w jej piątym lub szóstym miesiącu (24.-28. tydzień) i zazwyczaj znika wkrótce po porodzie. Jednak niewykryta lub niekontrolowana może wywołać m.in.: wielowodzie, obrzęki, zakażenie układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, czy zatrucie ciążowe.

W rozwoju cukrzycy ciążowej istotne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Zdarza się, że trzustka nie nadąża z wydzielaniem większej ilości insuliny – hormonu, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy i dzięki któremu może ona przeniknąć do komórek, dając im energię. Wówczas dochodzi do utrzymywania się podwyższonego stężenia glukozy we krwi i rozwija się cukrzyca ciążowa.