Świętujmy rodzinnie

Za nami Dzień Matki przed nami Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Potraktujmy te święta jako  pretekstem do świetnej zabawy i wspólnego spędzenia czasu.

Rodzina jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka – daje nam poczucie przynależności do grupy, bliskość, wsparcie, a także zaspokaja potrzeby miłości, akceptacji i uznania. Wspólne chwile spędzone w gronie najbliższych to między innymi budowanie, poczucia własnej wartości zacieśnianie więzi – zwłaszcza tych międzypokoleniowych.

Te ostatnie są szczególnie ważne między dziećmi a seniorami. Seniorzy są przecież wejrzeniem w przeszłość – pełnią rolę rodzinnych historyków, mogą się podzielić wspomnieniami z życia dziecka jak i jego rodziców. Opowiedzą także o świecie, którego niegdyś byli częścią, a który tak bardzo różni się od obecnego. Ich życiowe doświadczenia budują także ciągłość historii rodzinnej, która jest ważnym elementem tożsamości dziecka.

„Kontakt międzypokoleniowy to jednak nie tylko bezcenne korzyści dla młodzieży, ale i dla seniorów – dzięki dzieciom czują się potrzebni i ważni, a także lepiej rozumieją zachodzące zmiany w otaczającym ich świecie, gdzie nowoczesne wynalazki i nowiny technologiczne pojawiają się z prędkością światła. – mówi Paulina Mikołajczyk z Medicover Senior

Planowanie i świętowanie

Każdy kto zna logistykę rodzinnych spotkań, wie, że podstawa to dobry plan. Bez względu na to, jak potem uda nam się ten plan zrealizować, pamiętajmy, że chodzi o wspólne spędzenie czasu, a nie restrykcyjne wypełnianie kolejnych zadań.

Czas spędzony razem pogłębia poczucie bliskości, bezpieczeństwa i bycia kochanym. Inwestycja w  budowanie bliższej relacji wzbogaca doświadczenia i wartości, zaspokaja potrzebę akceptacji i uznania, intensyfikuje szacunek i zaufanie – mówi Paulina Mikołajczyk z Medicover Senior

Grunt to wspólna zabawa

Jest wiele sposobów na to, by wspólny czas stał się źródłem radości. Zobacz jak łatwo możesz zorganizować coś dla swoich najbliższych.

1. Zaplanuj wspólny spacer – może dziadkowie będą chcieli pokazać wam swoje ulubione miejsca?

2. Sprawdźcie kalendarz miejskich wydarzeń plenerowych – koncert, plenerowy teatr, a może kabaret? Na pewno znajdziecie coś, co będzie ciekawe dla wszystkich członków rodziny.

3. Odkurzcie gry planszowe – nic tak nie zbliża jak… rywalizacja. Gry planszowe to świetny sposób, żeby poznać swoje mocne strony, a przy okazji to świetna zabawa.

4. Przejrzyjcie rodzinne albumy – poproście seniorów, by podzielili się ulubionymi historiami z czasów swojej młodości, lub by przypomnieli swoje ulubione momenty z życia rodzinnego.

Wiele ciekawych historii kryje się także za przedmiotami, które na pierwszy rzut oka wydają się być zwykłe i bezużyteczne, a które dzięki opowieściom seniorów mogą zyskać na wartości i okazać się bezcenną, rodzinną pamiątką – kotwicą między przeszłością a teraźniejszością. Dzieci i młodzież mogą się podzielić ciekawostkami z życia w dobie mediów społecznościowych i cyfryzacji – coś, co dla nich jest codziennością, może być ciekawostką dla seniorów.

Cytując pisarza Michaela Quoista: „Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”.

Wspólnie spędzony czas pozwoli każdemu członkowi rodziny poczuć się częścią najlepszej drużyny. Bo kochająca się rodzina, to jak najwyższa wygrana.