Święta to czas na refleksję

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Pełne obrzędów i symboli odradzającego się życia. Dające nadzieję i radość. – To także wyjątkowa okazja, żeby zastanowić się nad tym, co w życiu najcenniejsze! Zdrowie, rodzina, właściwe relacje z innymi! Życzymy, żeby nigdy nikomu ich nie zabrakło! I pamiętajmy o higienie życia! – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dieta

Już wkrótce w wielu domach zapanuje wyjątkowa atmosfera. W gronie najbliższych zasiądziemy do wspólnego stołu, na którym pojawią się tradycyjne świąteczne przysmaki. Obfitość wielkanocnych potraw bywa imponująca, a dietetycy obliczyli, że samo śniadanie wielkanocne to nawet 3 tysiące kalorii!

– Nikomu nie zabraniamy świętowania, ale radzimy zachowanie umiaru. Umiar w diecie jest ważny również na co dzień. Statystyki pokazują, że otyłość wśród Polaków, a przede wszystkim wśród polskich dzieci, jest poważnym problemem. Do tego dochodzi cukrzyca, problemy z sercem! Szczególnie zgubne dla zdrowia są powszechnie dostępne fast foody, tłuste potrawy i słodycze. Jemy w pośpiechu, nieregularnie. Nadal nie mamy nawyku włączania do codziennego menu odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które powinny być podstawą zbilansowanej diety (oczyszczają organizm, dostarczają bezcennych witamin i minerałów, ułatwiają trawienie, dodają siły!) Choć święta dają nam większą „wolność” w ucztowaniu, po świętach spróbujmy wyrobić w sobie właściwe nawyki! To jak jemy, i co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie! – przypomina Bożena Janicka. 

Ruch

Po wielkanocnym śniadaniu albo obiedzie warto wybrać się na długi spacer. W ten sposób pozwolimy naszemu organizmowi odpocząć, a ruch przyspieszy procesy trawienne. Dla bardziej wytrwalszych zalecany jest jogging po parku lub lesie. Można też odkurzyć rower!

  • Wiosna zachęca do wyjścia z domu. Święta spędzone aktywnie, najlepiej na łonie budzącej się natury, dadzą  wiele radości, a dolegliwości związane z przejedzeniem z pewnością miną. Ruch, oprócz zbilansowanej diety, powinien nam towarzyszyć także na co dzień. 30-minutowy spacer wystarczy, żeby poczuć się lepiej. Być bardziej sprawnym zarówno fizycznie, jak i psychicznie – podkreśla prezes PPOZ.

Rodzina

W wielu domach Święta Wielkanocne to jedna z nielicznych okazji, żeby spotkać się w komplecie. W codziennym zabieganiu rozluźniają się rodzinne relacje, zanikają więzi, bo na ich pielęgnowanie ciągle brakuje czasu.

– Rodzina jest nadrzędną wartością, a Wielkanoc świetną okazją do tego, żeby sobie o tym przypomnieć i ponownie zbliżyć się do siebie. Rozmowy       i wspomnienia oczyszczają, wywołują pozytywne emocje, które procentują w przyszłości! Rodzina daje poczucie bezpieczeństwa, i to już od najmłodszych lat. Pielęgnujmy rodzinne tradycje, przekazujmy je dzieciom i wnukom. Będą bardziej pewne siebie, lepiej poradzą sobie ze stresem. Doskonałym sposobem na wspólnie spędzony czas z najmłodszymi są wielkanocne zabawy na świeżym powietrzu. Dzieciom z pewnością spodoba się…  szukanie zająca albo ukrytych w ogrodzie czekoladowych pisanek. Ważny jest pomysł, który jeszcze bardziej zbliży rodzinę – mówi Bożena Janicka.

Higiena życia

– Znakiem naszych czasów jest zawrotne tempo życia. Za krótko śpimy, przeżywamy wieczny stres. To wszystko odbija się na zdrowiu, także psychicznym. W krajach wysoko rozwiniętych mówi się o epidemii depresji,    i to także wśród osób młodych. W święta znajdźmy czas na chwilę refleksji. Zastanówmy się nad higieną naszego życia. Jakie popełniamy błędy, i jak możemy ich uniknąć! Organizm potrzebuje odpoczynku. Tak planujmy sobie dni, żeby znaleźć chwilę na dobrą lekturę, wyjście do kina, czy na spotkanie z przyjaciółmi. A każdy dzień powinien się zakończyć dobrym snem. Odpowiednia liczba godzin snu to gwarancja dobrego samopoczucia (osoba dorosła powinna przesypiać od 7 do 9 godzin, nastolatkowie od 9 do 11, natomiast dzieci – kilkanaście). Brak snu grozi apatią, problemami z pamięcią, koncentracją, może również dojść do spadku odporności, przez co organizm staje się bardziej podatny na choroby i infekcje. Osoby śpiące zbyt krótko częściej narzekają na zaburzenia przemiany materii, otyłość               i problemy z ciśnieniem  – przypominają lekarze PPOZ.

– Niech zbliżające się Święta Wielkanocne dostarczą Państwu jak najwięcej pozytywnych wrażeń i emocji. Nie dajmy się nudzie i nic nie robieniu. Cieszmy się, zapomnijmy o troskach, bawmy się z najbliższymi. A po świętach pielęgnujmy nasze zdrowie i dbajmy o higienę życia – życzą lekarze PPOZ.