Sprawdź czy rozumiesz starość

jr

Sprawdź czy rozumiesz problemy z jakimi borykają się seniorzy – w ramach kampanii „Zrozumieć starość” opracowano specjalne badanie, które sprawdzi co wiemy o seniorach i ich potrzebach oraz w jaki sposób się o nich troszczymy.

Fundacja Zaczyn i Promedica24 uruchomiły Ogólnopolskie Badanie „Polacy o starości”, którego pierwszy etap ma charakter dostępnej dla każdego ankiety internetowej. Zadane w niej pytania dotyczą wyłącznie tych tematów, w których więcej jest znaków zapytania niż klarownych, zweryfikowanych przez badaczy odpowiedzi.

Jako społeczeństwo, firmy i instytucje stajemy przed ogromnym wyzwaniem jakie stawia nam zmieniająca się demografia. Wyniki badania i dane od respondentów będą bardzo dobrą wskazówką dla nas wszystkich jak działać, projektować innowacje, pomagać i edukować młodzież i rodziny osób starszych – mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24.

Mówienie o starości jest bardzo ważne. 23,6% Polaków to osoby po 60. roku życia, a w ciągu dekady w wiek senioralny wejdzie już co trzeci mieszkaniec Polski. W połowie XXI, aż 40% Polaków będzie seniorami. Polska stanie się wówczas jednym z trzech najstarszych społeczeństw europejskich, a Europa stanie się „najstarszym” kontynentem świata.

Uzupełnienie ankiety zajmuje dosłownie 3 minuty i jest w pełni anonimowe, a jego wyniki zostaną opracowane przez badaczy związanych z jedynym w Europie Centralnej magazynem eksperckim poświęconym systemowym wyzwaniom starzenia się społeczeństwa „Polityka Senioralna” – mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn.

Ambasadorkami badania są DJ Wika, 79 letnia DJ-ka i animatorka kultury oraz Krystyna Mazurówna, 80 letnia tancerka i choreografka. Aktywne społecznie i zawodowo seniorki poprzez wsparcie badania chcą skupić uwagę na potrzebach osób najstarszych, często chorych i samotnych, żyjących w izolacji.

Udział w badaniu jest bezpłatny i dostępny dla każdego. Ankieta jest dostępna na stronie internetowej kampanii: http://www.zrozumiecstarosc.pl/ankieta/