Ścigali się z nowotworem w Górach Sowich

Kolorowa rajdówka w barwach kampanii Wyprzedzamy nowotwór pokonywała OS-y podczas 47. Rajdu Świdnickiego–Krause. Wszystko po to, aby uświadamiać jak ważne jest wczesne wykrycie choroby nowotworowej u dzieci.

47. Rajd Świdnicki-Krause był pierwszą w tym roku rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a jednocześnie rajdową inauguracją kampanii społecznej Wyprzedzamy nowotwór, organizowanej przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Jestem bardzo szczęśliwy, że akcja budzi coraz większe zainteresowanie. Wspiera nas Polski Związek Motorowy. Automobilklub Sudecki czyli organizator rajdu bez wahania także przyłączył się do akcji, a zawodnicy HRSMP chętnie nakleili na auta symboliczne logo Wyprzedzamy nowotwór – mówi Wojtek Sroczyński, kierowca Opla Astry GSi oklejonego w barwy kampanii.

W tak miłej atmosferze dużo przyjemniej jest wsiąść do rajdówki i wykonywać obowiązki, jakie należą do załogi samochodu „0” – dodaje Emilia Kotarska, członek Zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową i jednocześnie pilot fundacyjnego auta.

Opel Astra GSi jechał jako tzw. „0 HRSMP” czyli samochód funkcyjny, który pojawia się odcinkach specjalnych tuż przed pierwszymi zawodnikami. Załoga samochodu „0” dba o bezpieczeństwo na trasie rajdu, po to aby zawodnicy mogli bez zakłóceń walczyć o punkty, a kibice bezpiecznie obserwować przejazdy pięknych historycznych rajdówek.

A podczas 47. Rajdu Świdnickiego – Krause mogliśmy podziwiać naprawdę piękne samochody. Na OS-ach pojawiły się między innymi Porsche 911 SC (Piotr Zaleski i Piotr Szadkowski), Saab 96 V4 rally (Paweł Hoffman i Marcin Barłoga), Ford Sierra Cosworth 4×4 (Marek Suder i Darek Gurdziołek), Ranault 11Turbo (Marcin Leśnik i Kornel Grabski) i fantastyczna FSO Syrena 104 (Tomasz Curyło i Jarosław Skwarek).

W ramach kampanii Wyprzedzamy nowotwór Fundacja prowadzi konkretne działania, aby przybliżyć zagadnienia onkologii dziecięcej oraz uwrażliwić na możliwość występowania chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży. Fundacja chce stworzyć wśród lekarzy grupę ambasadorów kampanii Wyprzedzamy nowotwór i dlatego uruchamia limitowaną edycję szkoleń na temat wczesnych objawów nowotworów u dzieci. Ukończenie szkolenia będzie nagradzane specjalnym zaświadczeniem z logo akcji.

Bardzo mi zależy na tym, aby podnieść zainteresowanie lekarzy pediatrów i lekarzy medycyny rodzinnej naszymi kursami. Lekarze mogą z nich korzystać bezpłatnie, online, logując się na Medycznej Platformie Edukacyjnej. Mam nadzieję, że takie specjalne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia już niedługo pojawi się w wielu gabinetach lekarskich – mówi Emilia Kotarska.

47. Rajd Świdnicki – Krause to dopiero początek przygody rajdowej w tym roku. Kampania społeczna Wyprzedzamy nowotwór i fundacyjna rajdówka pojawi się na kolejnych odcinkach specjalnych, najbliższe już 31 maja podczas Rajdu Nadwiślańskiego.