Rowerem przeciwko cukrzycy

W ostatnim tygodniu czerwca rusza szósta już edycja Rajdu Rowerowego Fundacji Medicover „Razem przeciwko cukrzycy typu 2” pod hasłem „Wykołuj cukrzycę zdrowym stylem życia”. Na trasie rajdu, jak co roku, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz konsultacji dietetyków.

W Polsce z cukrzycą zmagają się blisko 3 miliony osób, w tym aż 1/3 pacjentów nie wie o swojej chorobie. Jak podkreślają eksperci, wyzwaniem pozostaje także niska świadomość Polaków nt. profilaktyki cukrzycy, w skutek której na przestrzeni kolejnych lat liczba nowych zachorowań może znacząco wzrosnąć. Rajd rowerowy to akcja zorganizowana w celu zmiany nawyków Polaków, zwiększenia wiedzy nt. zdrowego stylu życia oraz znaczenia aktywności fizycznej i rutynowych badań w walce z cukrzycą typu 2.

Niebieskie Miasteczka w 8 miastach Polski

W trasę z Zakopanego oraz Berlina wyruszą dwie drużyny składające się z 47 wolontariuszy Fundacji Medicover z Polski, Niemiec, Ukrainy, Rumunii i Szwecji, by po przejechaniu łącznie 1600 kilometrów wspólnie spotkać się 1 lipca na mecie w Gdyni. W czasie tygodniowych zmagań cykliści odwiedzą aż 8 miast, w których przy okazji rajdu pojawią się tzw. Niebieskie Miasteczka. Będzie w nich można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku cukrzycy – zmierzyć ciśnienie krwi, określić poziom cukru, skorzystać z porad dietetyka, przeprowadzając analizę składu ciała, czy przy wskazaniach lekarza sprawdzić poziom cholesterolu. Spotkania z mieszkańcami będą także okazją  do rozmowy nt. roli zdrowego trybu życia w profilaktyce cukrzycy typu 2, dotykającej aż 90% wszystkich chorych na cukrzycę. Jak podkreślają eksperci, badania przesiewowe oraz zdrowy, aktywny tryb życia, to sposoby by jej przeciwdziałać, stąd gorąco zachęcają do odwiedzania Niebieskich Miasteczek na trasie rajdu.

Wolontariusze Fundacji Medicover oraz specjaliści będą czekać na mieszkańców w godzinach
od 10:00 do 15:00 w poszczególnych miastach:

  • 23 czerwca, Zakopane – Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego
  • 24 czerwca, Kraków – Plac Wolnica 
  • 25 czerwca, Kielce – Plac Artystów
  • 27 czerwca, Łódź – Pasaż Schillera
  • 28 czerwca, Szczecin – Aleja Kwiatowa / Zegar Słoneczny
  • 29 czerwca, Kołobrzeg – Skwer Pionierów
  • 30 czerwca, Słupsk – Park Kultury
  • 1 lipca, Gdynia – Skwer Kościuszki

Niebieskie Miasteczka z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród lokalnych społeczności. Uważam, że taka akcja jest bardzo ważna. W jednym miejscu, za darmo można sprawdzić ciśnienie, glukozę i cholesterol. W domu nie mam aparatów do wykonania tych badań, natomiast nie zawsze mam czas na wizytę u lekarza. Dzięki badaniom mogłem sprawdzić, czy z moim zdrowiem nie dzieje się nic niepokojącego – mówi mieszkaniec Krakowa, który skorzystał z badań przy okazji ubiegłorocznej edycji rajdu.

Podczas ostatniego rajdu udało się nam przebadać aż 2800 osób – podkreśla Prezes Fundacji Medicover Marcin Radziwiłł. W tym roku chcielibyśmy zwiększy liczbę przebadanych mieszkańców, docierając do 3000 osób – dodaje. – Aby wzmocnić zainteresowanie profilaktyką cukrzycy podjęliśmy współpracę z władzami samorządowymi i lokalną społecznością, uzyskując patronaty honorowe poszczególnych miast, biorących udział w naszej akcji.

Znani sportowcy na trasie rajdu

Chcąc zwrócić uwagę na poważny problem zdrowotnym, jakim jest cukrzyca, poza wolontariuszami Fundacji do rajdu dołączają także znani sportowcy. W tym roku całą trasę rajdu wraz z uczestnikami pokonają Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław – trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio 2016 w kolarstwie tandemowym. Cyklistki wspólnie z zawodnikami przemierzą trasę i będą zachęcać do wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych w kierunku cukrzycy. – Jesteśmy zaszczycone udziałem w Rajdzie Rowerowym „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Jako sportowcy szczególnie stawiamy na profilaktykę, której w codziennym życiu u większości osób niestety brakuje – mówią medalistki. – Zawsze propagujemy zdrowy styl życia, zachęcamy do badań i podnoszenia świadomości zdrowia. Nadmiar obowiązków i brak czasu negatywnie na nas wpływają, dlatego szczególnie zachęcamy do profilaktyki i regularnego wykonywania badań. Sport to zdrowie! – dodają.

Rajd będzie również gościł wyjątkową osobę, Ryszarda Sawę, pierwszego niewidomego polskiego maratończyka, który dzieląc tandem ze swoim przewodnikiem, Kamilem Kuczyńskim, trzykrotnym olimpijczykiem, kolarzem torowym, dołączy do uczestników na odcinku Koluszki-Włocławek.

Zmagania uczestników, przebieg trasy oraz aktywności w Niebieskich Miasteczkach będzie można śledzić na bieżąco na stronie rajdu: www.rajdrowerowy.fundacjamedicover.pl/