Przytulanie ratuje życie wcześniakom

Co roku, na całym świecie przedwcześnie rodzi się 15 milionów dzieci, które potrzebują szczególnej opieki. Jak podkreślają lekarze niezwykle istotnym elementem tej opieki jest kangurowanie, które może nawet uratować ich życie. W warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny otwarto ‘EMOstrefę’, umożliwiającą zarówno mamie jak i tacie nawiązywanie więzi z dzieckiem od pierwszych chwil po urodzeniu.

Kangurowanie to sposób przytulania niemowlaka skóra do skóry, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica. Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, zwiększa się ilość tlenu we krwi, rzadsze są zaburzenia oddychania oraz ryzyko infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.

Co roku w naszym Szpitalu rodzi się niemal pół tysiąca wcześniaków. Dla ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest szczególna opieka, nie tylko lekarzy, ale również mamy i taty, już od pierwszych chwil po narodzinach. Dzięki kangurowaniu wspomagamy rozwój umysłowy i umiejętności motoryczne noworodka. Dziecko szybciej przybiera na wadze, ma lepszy sen, a karmienie piersią jest dużo łatwiejsze. Cieszymy się, że coraz więcej osób wie o zaletach kangurowania i że właśnie w naszym Szpitalu w dniu Światowego Dnia Wcześniaka powstała EMOstrefa, wspierająca rodzicielstwo bliskości.” – mówi dr n.med – Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.

Fotel do zadań specjalnych

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, dzięki współpracy z firmą Pharmaceris, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny został doposażony w dwa fotele do kangurowania. Jeden z nich stanął na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii, aby wspierać mamy w rodzicielstwie bliskości i umożliwiać kangurowanie maluszków, które leżą w inkubatorach, drugi fotel przeznaczony jest dla Bloku Porodowego, aby okazję do nawiązania więzi z dzieckiem mieli również tatusiowie, których pociechy rodzą się metodą cesarskiego cięcia.  Każdy tata, w wygodnym fotelu może przytulać maluszka i poznawać go już od pierwszych chwil, tuż po urodzeniu.

EMOstrefy w całej Polsce

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny jest 37 EMOstrefą. Takie miejsca – z niebieskim Koalą EMO – można spotkać już w 23 szpitalach w 19 miastach w całym kraju. Organizatorem akcji jest firma Pharmaceris, która wspiera rodziców na co dzień, ale przede wszystkim w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione, np. w przypadku leczenia dziecka czy pobytu noworodka w inkubatorze. EMOstrefy powstają w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być” od 2016 roku.