Przesiewowa mammografia (nie)zasadna?

Czy mammograficzne badania przesiewowe rzeczywiście zmniejszają umieralność z powodu raka piersi? Zdaniem naukowców, którzy przeanalizowali dane, niekoniecznie.

Celem onkologicznych badań przesiewowych jest zmniejszenie umieralności z powodu danego nowotworu poprzez wykrycie go we wczesnym, bezobjawowym stadium. Przeanalizowano występowanie raka piersi u kobiet po 40. roku życia w latach 1975-2012, z uwzględnieniem rozmiaru guza, i związaną z tym śmiertelność. Wyniki rozpatrywano dla okresu przed- i po wprowadzeniem przesiewowych badań mammograficznych.

W wyniku wprowadzenia badań przesiewowych zwiększyła się wykrywalność małych guzów (do 2 cm) o 162 przypadki na 100 000 badanych kobiet, jednak około 80% z tych dodatkowo wykrytych małych guzów prawdopodobnie nigdy za życia kobiet nie spowodowałoby klinicznych objawów (tzw. nadrozpoznawalność).

Po wprowadzeniu badań mammograficznych odnotowano zmniejszenie umieralności z powodu raka piersi, wydaje się jednak, że jest ono spowodowane wprowadzeniem w tym czasie nowych, skutecznych strategii terapeutycznych, a nie samymi badaniami przesiewowymi.

źródło: www.nejm.org