Portal wczesniaki.org.pl w nowej odsłonie

Od dziś wiedzę o wcześniakach rodzice mogą czerpać również z odświeżonej i rozbudowanej strony internetowej www.wczesniaki.org.pl. To portal z wiarygodnymi informacjami, przygotowany pod nadzorem eksperta medycznego – dr n. med. Krystyny Bober-Olesińskiej, neonatologa z Kliniki Neonatologicznej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. 

Na poród przedwczesny nie można się przygotować, bo nikt nie zakłada, że dziecko urodzi się przed planowanym terminem. Rodzice wcześniaków nie wiedzą, jak zająć się ich maleńkim dzieckiem. Głównym źródłem informacji o tym, co zagraża ich maleństwu, jak się będzie rozwijało w przyszłości oraz jak się nim odpowiednio opiekować – jest personel medyczny.

Wcześniak i co dalej?

Poród przedwczesny to ogromny stres dla rodziców. Rodzi się wtedy wiele pytań i wątpliwości – o zdrowie dziecka, o jego przyszły rozwój, o opiekę. Rodzice szukają na ten temat informacji. Dobrze, gdy głównym ich źródłem jest personel medyczny – lekarz prowadzący i pielęgniarka neonatologiczna. Niestety zdarza się, że rozmowy z neonatologiem nie są wystarczające i rodzice szukają odpowiedzi na swoje pytania w Internecie. Z myślą o rodzicach i najbliższej rodzinie wcześniaka powstał portal www.wczesniaki.org.pl, gdzie można znaleźć rzetelne informacje na temat zdrowia dziecka i wskazówki, jak się nim opiekować i wspierać jego rozwój.

Uporządkowane informacje

Porady dotyczące zdrowia są opisane w artykułach szczegółowo, ale przystępnym językiem. Zostały pogrupowane w 4 bloki, które ułatwiają poruszanie się na stronie:

  • Pierwsze chwile po porodzie – tu rodzice znajdą informacje m.in. o tym, co dzieje się z ich dzieckiem w pierwszych minutach życia i do czego służą urządzenia na oddziale intensywnej terapii;
  • Zdrowie wcześniaka – niedojrzałość poszczególnych układów może skutkować powikłaniami zdrowotnymi. Są one opisane w przystępny i zrozumiały sposób;
  • Najczęstsze problemy zdrowotne u wcześniaków – to wybrane problemy, z którymi najczęściej borykają się wcześniaki i które wynikają z porodu przedwczesnego;
  • Wcześniak w domu – porady dotyczące przygotowania domu i najbliższej rodziny na przywitanie wcześniaka oraz wskazówki dotyczące pierwszych tygodni po opuszczeniu szpitala.

Filmy edukacyjne i instruktażowe

Oprócz treści do przeczytania, rodzice wcześniaków będą mogli znaleźć na stronie www.wczesniaki.org.pl szereg filmów edukacyjnych (przygotowanych przez eksperta medycznego – dr n. med. Krystynę Bober-Olesińską) i instruktażowych (przygotowanych przez fizjoterapeutę),
z których można się nauczyć m.in. jak kangurować wcześniaka, jak przystawiać go do piersi, jak podnosić, przewijać, przebierać. Z filmu dotyczącego pierwszej pomocy można dowiedzieć się jak zareagować, gdy dziecko się oparzy, zadławi lub przestanie oddychać.

Mapa ośrodków immunizacyjnych

Dbając o bezpieczeństwo wcześniaka trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu go przed infekcjami. Od 2018 roku większa grupa wcześniaków może być zabezpieczona przed wirusem RS – jednym z najgroźniejszych dla dzieci urodzonych przed terminem. Na stronie www.wczesniaki.org.pl można nie tylko przeczytać, dlaczego warto zabezpieczyć dziecko przed tym wirusem oraz komu przysługuje bezpłatna immunoprofilaktyka, ale również – znaleźć ośrodki, które realizują program Narodowego Funduszu Zdrowia. Na interaktywnej mapie w każdym województwie zaznaczone są placówki, które podają lek w okresie jesienno-zimowym, a więc od października do kwietnia, czyli wtedy gdy wirus RS stanowi największe zagrożenie.

Wcześniak może się zdrowo rozwijać

Poród przedwczesny jest ogromnym obciążeniem dla dziecka, ale odpowiednia opieka od pierwszych chwil życia sprawia, że nawet najbardziej skrajne wcześniaki mogą nadrobić zaległości i prawidłowo się rozwijać. Historia zna wiele przykładów wybitnych wcześniaków – byli nimi: Albert Einstein, Pablo Picasso, Stevie Wonder czy Stanisław Wyspiański. Ponad 80% wcześniaków „nadrabia” opóźnienia rozwojowe, nawet jeżeli w pierwszych miesiącach, a nawet 2-3 latach ich życia, postępy wydają się niewielkie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.wczesniaki.org.pl.