Porozmawiajmy o otyłości

Czy każdy z Was zna swój wskaźnik BMI?  Czy wie ile ma tłuszczu w organizmie? Czy otyłość może dotyczyć osób szczupłych? Zajrzyj w dniach 20-22 maja na Akademię NFZ

Występowanie nadwagi i otyłości wzrasta dramatycznie na całym świecie i dotyczy zarówno dzieci jak dorosłych. Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem występowania nadwagi i otyłości w populacji dorosłych. 

Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a jeden na czterech jest otyły! Szacuje się, że w 2025 r. otyłych będzie 26% kobiet i 30% mężczyzn.

Czy ten trend się utrzymuje, sprawdzimy to w nowym raporcie o otyłości już wkrótce.

Problem nadwagi i otyłości dotyczy również dzieci i młodzieży. Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Obecnie  już co piąte  dziecko  w  wieku  szkolnym  (ponad  22)  boryka  się z nadwagą lub otyłością.

A otyłość i nadwaga zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci oraz wystąpienia chorób tj. nowotwory złośliwe, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, choroby układu oddechowego (zespół bezdechu nocnego).

​Istnieje też bardzo niebezpieczna postać otyłości ukrytej, która polega na gromadzeniu się dużej ilości tkanki tłuszczowej w narządach jamy brzusznej, a nie bezpośrednio pod skórą to syndrom TOFI: „thin outside – fat inside”, czyli szczupły z zewnątrz, a otyły w środku. 

Z okazji Europejskiego dnia Otyłości, w dniach 20-22 maja, informujemy o tym problemie na naszym profilu Akademia NFZ https://www.facebook.com/akademianfz/

Promujemy działania prozdrowotne, zachęcamy Polaków do aktywności fizycznej w każdych warunkach oraz do zdrowego odżywiania i korzystania z darmowego portalu żywieniowego diety.nfz.gov.pl https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php.

Znaleźć tam można plany żywieniowe oparte diecie DASH (ang. Dietary Approches to Stop Hypertension), uważanej za najzdrowszą dietę świata, zalecaną przez polskie i światowe towarzystwa medyczne m.in. diabetologiczne i kardiologiczne. 

Dostępne diety są w różnych kalorycznościach, odrębne dla Seniorów – DASH SENIOR oraz wegetarian DASH VEGE.