Polscy studenci zawalczą o nagrodę szwedzkiej królowej

Rozpoczyna się pierwsza polska edycja konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. W ramach konkursu studenci pielęgniarstwa mają za zadanie opracować i przedstawić swoje pomysły na usprawnienie opieki nad osobami starszymi.

Polska jest trzecim krajem, po Szwecji i Finlandii, w którym odbędzie się konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii.
fot. archiwum

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa, którzy zaprezentują najbardziej kreatywne rozwiązanie, mające na celu usprawnienie opieki nad osobami starszymi. Polska jest trzecim krajem, po Szwecji i Finlandii, w którym odbędzie się konkurs. W Polsce za organizację konkursu odpowiada Fundacja Medicover.

Program ten to dar, który Swedish Care International przygotował dla Jej Wysokości Królowej Sylwii na jej siedemdziesiąte urodziny. Jego celem jest umożliwienie rozwoju i kreatywności pośród studentów pielęgniarstwa, którzy podejmują się w swojej karierze zawodowej opieki nad osobami starszymi i chorującymi na demencję. Jest on zachętą do dialogu i wymiany idei na temat poziomu opieki medycznej oraz geriatrii, który ma zachęcić ludzi zainteresowanych pielęgniarstwem do spojrzenia na te ścieżkę wykształcenia jako satysfakcjonujące i atrakcyjne zajęcie.

Na zwycięzcę konkursu czeka stypendium w wysokości sześciu tysięcy euro oraz możliwość uczestniczenia w indywidualnym stażu, w trakcie którego stypendysta będzie miał praktyczną możliwość zdobycia wiedzy z szerokiego zakresu nauk medycznych, szczególnie w zakresie pielęgniarstwa. Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce w Sztokholmie z udziałem Królowej Sylwii. Zwycięzca będzie miał również możliwość przedstawienia swojego projektu przed Jej Wysokością Królową Szwecji.

Do konkursu podchodzić można tylko indywidualnie. Swoje zgłoszenia uczestnicy konkursu składają przez dedykowaną do tego stronę internetową www.queensilvianursingaward.pl. Można zgłosić dowolny projekt powiązany z tematyką opieki nad osobami starszymi: rozwiązania systemowe, innowacyjne metody opieki bądź rehabilitacji, sprzęty usprawniające prace bądź założenia z zakresu filozofii i psychologii pracy mogące podnieść jakość świadczonych usług i komfort pracy.

Szwedzką edycję w 2016 wygrała Pernilla Rönntoft, której projekt skupiał się na poszerzaniu wiedzy umiejętności personelu medycznego oraz licencjonowanie pracowników opieki medycznej z zakresu opieki nad osobami starszymi. W Finlandii nagrodę zdobył Elias Kallio, który opracował projekt strony internetowej i forum dla osób oraz organizacji, które chcą nieść pomoc osobom starszym, umożliwiająca skontaktowanie beneficjenta z wolontariuszem.

W pierwszym etapie konkursu, który rozpoczął się 07.11.2016 r., wszyscy chętni zgłaszają swoje pomysły, które po autoryzacji udostępniane są do głosowania. Czterdzieści najwyżej ocenianych pomysłów przejdzie do drugiego etapu, gdzie zostanie dokładnie przeanalizowane przez jury, które wybierze sześć prac finałowych. W rundzie finałowej, twórcy najlepszych pomysłów będą prezentować swoje projekty przed jury, które wybierze zwycięzcę tej edycji konkursu.