Plan żywieniowy wspólny dla rodziny

Styl życia, jaki coraz częściej prowadzimy, wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Nadmiar cukru i tłuszczu w diecie, nadwyżki energetyczne w codziennym menu, niedostateczna ilość błonnika pokarmowego, nieregularnie spożywane posiłki w ciągu dnia, przewlekły stres, brak snu i niedostateczna aktywność fizyczna to tylko niektóre czynniki, które wpływają na rozwój wielu chorób. Problemy zdrowotne związane z nadmierną masą ciała dotyczą zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

DASH RODZINA

Zasady żywienia opracowane na postawie diety DASH to recepta na zdrowie dla nas i naszych bliskich. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z ekspertami przygotował na portalu Diety NFZ, darmowy plan żywieniowy dla rodzin. Korzystanie z niego jest proste. Osoba dorosła loguje się na portal, wybiera plan rodzinny, dopisuje domowników i określa dla nich kaloryczność za pomocą gotowego kalkulatora BMI.

To pierwszy taki plan żywieniowy wspólny dla całej rodziny. 

Nie musisz się martwić tym, że nie wiesz, ile powinni zjeść twoi bliscy. Zbilansowane posiłki dostarczą niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach dla każdego. Otrzymujesz też gotową  listę zakupów. Gotujesz  posiłek jeden dla wszystkich, dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Plan żywieniowy DASH RODZINA ma charakter prewencyjny, redukuje nie tylko ryzyko wystąpienia nadwagi, ale także chorób dietozależnych. Warto go wprowadzić w życie nawet wtedy, gdy nadwaga nie występuje w rodzinie lub występuje tylko u niektórych członków rodziny. Przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat.

Zachęcamy Państwa serdecznie do rozpowszechniania informacji o zdrowym żywieniu i nowym bezpłatnym planie żywieniowym dla rodzin w mediach społecznościowych i na stronach internetowych.

Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne starania przyczynią się do zmiany postrzegania wpływu odżywiania na zdrowie.

Na portalu https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php znajdą Państwo również diety w profilaktyce i leczeniu chorób tj. cukrzyca, nadciśnienie, nadwaga i otyłość, Hashimoto, zaparcia. Można również pobrać e-booki np. terapeutyczny dla stomików.