Piknik rodzinny z sercem w Płocku

Przyczyną niemal co drugiego zgonu na Mazowszu są choroby serca. Jak temu zaradzić? Trzeba się regularnie badać. Okazją, by skorzystać z porady lekarza są organizowane przez samorząd województwa mazowieckiego “Pikniki rodzinne z sercem”. W sobotę, 15 września piknik odbędzie się w Płocku, przy Orlen Arenie.

BEZPŁATNE BADANIA SERCA

Dlaczego warto wybrać się na jeden z rodzinnych pikników? Chociażby po to, aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych.

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że na choroby serca choruje w Polsce ok 600-700 tys. osób. Do najczęstszych należą choroba wieńcowa, niewydolność krążenia, zapalenie mięśnia sercowego, dusznica bolesna czy zawał. Na szczęście, dzięki regularnym badaniom i zdrowemu trybowi życia, można ich uniknąć. Należy pamiętać o prawidłowej diecie, aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu, unikaniu stresu i przemęczenia.

– Żyjemy w czasach, w których ciągle jesteśmy w biegu. Stres w naszym życiu jest czymś naturalnym. Często nie mamy czasu na to, aby odpowiednio zadbać o siebie. A podstawą dobrego życia jest zdrowie. Nie możemy o nim zapominać. Pamiętajmy o regularnych badaniach. Zachęcam mieszkańców Płocka i okolic do udziału w “Pikniku Rodzinnym z sercem” – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Piknik w Płocku rozpoczyna się o godz. 14:00 i potrwa do godz. 19:00.

Podczas pikników mieszkańcy Mazowsza będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów z mazowieckich szpitali. Dowiedzą się również, jaki wpływ na nasze serce ma smog oraz co możemy zrobić, aby zmniejszać jego emisję. Będzie można też nauczyć się udzielać pierwszej pomocy, a także spróbować zdrowej i ekologicznej żywności od lokalnych producentów. W mobilnych pracowniach będzie można wykonać specjalistyczne badania densytometryczne w kierunku osteoporozy oraz przesiewowe badania słuchu

– Na edukację nigdy nie jest za późno. Podczas pikników chcemy pokazać Mazowszanom, jak zdrowo żyć i o siebie zadbać, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Serdecznie zapraszam do udziału w piknikach całe rodziny – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego

ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA

Wydarzenie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Serca, które obchodzone jest z inicjatywy Światowej Federacji Serca, każdego roku w ostatnią niedzielę września. Obchody Dnia Serca mają zwiększyć świadomość społeczną o chorobach serca oraz promować zdrowy styl życia. Pierwszy Światowy Dzień Serca odbył się 24 września 2000 r. W Polsce organizowany jest od 2002 r.