Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia stentgraftu rosnącego wraz z dzieckiem

W Klinice Kardiologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimu tuż przed Świętami odbył się pierwszy w Polsce innowacyjny zabieg implantacji nowego stentgraftu piersiowego Valiant Navion.

Zespół pod kierownictwem dra n. med. Piotra Weryńskiego wykonał zabieg endowaskularnego zabezpieczenia mnogich tętniaków aorty piersiowej u 14-letniej pacjentki. Zmiany chorobowe obejmowały łuk aorty i odcinek aorty zstępującej.

U dziewczynki implantacja stentgraftu Valiant Navion była jedynym rozwiązaniem, gdyż wykonanie klasycznego zabiegu operacyjnego z otwarciem klatki piersiowej było obarczone zbyt wysokim ryzykiem. Z drugiej strony – biorąc pod uwagę zmniejszoną wytrzymałość mechaniczną ściany aorty – Valiant Navion, cechujący się zwiększoną giętkością i łatwością wprowadzania do wąskich tętnic idealnie nadawał się do zastosowania w tym zabiegu. Miało to olbrzymie znaczenie u tej pacjentki, ponieważ u dzieci średnice tętnic są o wiele mniejsze niż u dorosłych, a zastosowany stentgraft ma zapas średnicy i będzie „rósł” razem z dzieckiem – powiedział po zabiegu dr Piotr Weryński.

Innowacyjność stentgraftu Valiat Navion polega na tym, że można go wprowadzać do aorty przez wyjątkowo cienkie i kręte tętnice biodrowe. Dzięki temu Navion umożliwia leczenie tętniaków, rozwarstwień i pourazowych pęknięć aorty u pacjentów, którzy do tej pory nie kwalifikowali się do zabiegu endowaskularnego.