Palenie zabija serce!

Palacze bardziej niż niepalący narażeni są na chorobę niedokrwienną serca, zawał, zaburzenia pracy serca, a także nadciśnienie tętnicze – podkreślają lekarze i w Światowym Dniu Bez Tytoniu (31 maja) namawiają do rzucenia tego nałogu.

– Dym papierosowy zabija! Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Nawet kilka sztuk dziennie wiąże się z ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia, i nie tylko! – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wydawać by się mogło, że o szkodliwości palenia powiedziano już wszystko, i to wielokrotnie. Zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera zgubne działanie na organizm palacza. Rak płuc, krtani, dziąseł, trzustki, szyjki macicy, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, gruźlica, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby zębów, oczu, impotencja, zagrożenie niepłodnością, poronienia… Zagrożeń jest mnóstwo!

Kampanie nikotynowe i wprowadzane sukcesywnie zakazy palenia, wprawdzie przynoszą pierwsze efekty, jednak z danych wynika, że nadal na całym świecie palenie tytoniu jest epidemią! Po papierosy regularnie sięga ponad miliard osób (z czego około 200 milionów to kobiety), a co roku palenie zabija 7 milionów ludzi (z czego blisko 900 tysięcy to bierni palacze).

Niebezpieczne dla zdrowia są także e-papierosy. Badania naukowe wykazały, że zawarte w nich substancje chemiczne również niszczą organizm.

W tym roku Światowy Dzień Bez Tytoniu koncentruje się na chorobach sercowo-naczyniowych wywołanych paleniem. To druga po nowotworach główna przyczyna zgonów wśród palaczy.

Wraz z dymem tytoniowym do organizmu palacza dostają się: aceton, cyjanowodór, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, butan. Chemiczne substancje podstępnie niszczą organizm, poszczególne narządy, a także serce. Przyspieszają czynności serca, podnoszą ciśnienie tętnicze, dochodzi do skurczu naczyń. Palacze narażeni są na miażdżycę, a ryzyko wystąpienia u nich zawału serca jest dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej. Wśród zagrożeń jest też udar mózgu, tętniak aorty brzusznej, choroby niedokrwiennej wymienia Bożena Janicka.
Lekarze PPOZ podkreślają, że nie ma innego sposobu, żeby uchronić się przed zagrożeniami, jak tylko rzucić palenie! I to raz na zawsze!

Zerwanie z nałogiem nawet największemu palaczowi daje szanse na odzyskanie zdrowia. Nigdy nie jest za późno! 31 maja zróbmy pierwszy krok – apeluje Bożena Janicka.

Rzuceniu palenia powinny towarzyszyć badania kontrolne. Szczególnie zalecane są badania spirometryczne (badanie pojemności płuc) i RTG klatki piersiowej. O szczegóły warto jednak zapytać lekarza