Opiekun rodzinny nie musi być sam

„Opiekun rodzinny – nie musi być sam” to ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi środowisk lokalnych na problemy i potrzeby opiekunów rodzinnych. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji prof. dr hab. n. med. Leszek Markuszewski.

Kim jest opiekun rodzinny?

Opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, zapewnia opiekę i pielęgnację, pomaga w codziennych czynnościach. Często zajmuje mu to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat. To może być Twój sąsiad, koleżanka, ktoś z rodziny lub współpracowników.

W kampanii społecznej „Opiekun rodzinny – nie musi być sam” bierze udział 37 hospicjów z całej Polski. „Będziemy w  niej przypominać o obciążeniach wynikających ze sprawowania opieki w domu, szczególnie tej długotrwałej, i o potrzebie zapewnienia opiekunom systemowej pomocy. Będziemy także zachęcać lokalne społeczności do tworzenia sieci wsparcia opartych na zwykłej ludzkiej wrażliwości.” – mówi Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej, koordynatorka kampanii.

W ramach kampanii przygotowywane są szkolenia dla koordynatorów wolontariatu, którzy mają stworzyć sieć Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego w całej Polsce, a także warsztaty z podstaw opieki nad chorym w domu.