Onkoliga już w ten weekend!

W sobotę 20 lipca w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie rozpocznie się pierwsza edycja piłkarskiej ligi międzynarodowych drużyn, złożonych z młodych zawodników w trakcie i po przebytym leczeniu onkologicznym.

Organizowana z inicjatywy Fundacji Spełnionych Marzeń ONKO LIGA 2019 zgromadzi ponad 200 dzieci, ich bliskich, znanych i lubianych aktorów oraz sportowców, a także mieszkańców Warszawy. Na uczestników czekają stoiska ze specjalnymi atrakcjami: pokaz gimnastyki artystycznej i występy cheerleaderek, występ bębniarzy i zespołu tenorów, stoisko małego inżyniera, klub robota, plac zabaw, malowanie buziek, warsztaty produkcji mydełek, bańki mydlane oraz food trucki. Nie zabraknie widowiskowego pokazu balonów.

Piłkarska ONKO LIGA

Pierwsza edycja piłkarskich mistrzostw międzynarodowych drużyn, złożonych z dzieci będących w trakcie lub po przebytej terapii onkologicznej to inicjatywa, która wpisuje się w promocję rehabilitacji poprzez sport i rekreację. Ta forma wspierania pacjentów w procesie zdrowienia i powrotu do formy daje dzieciom radość z ruchu, zabawy, rywalizacji, pozwala na integrację, wzmacnia poczucie pewności siebie – to wręcz bezcenne wsparcie dla innych form rehabilitacji onkologicznej – mówi Tomasz Osuch, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, inicjator ONKO LIGI.

Pierwsza edycja piłkarskich mistrzostw dla najmłodszych pacjentów onkologicznych jest nowym projektem Fundacji Spełnionych Marzeń. Rok temu na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego najmłodsi pacjenci walczący z rakiem brali udział w kolejnej edycji Onko-Olimpiady, gdzie rywalizowali w różnych dyscyplinach sportowych. Jak wyjaśnia Tomasz Osuch, największe zainteresowanie zawodników obydwu płci dotyczyło meczów piłki nożnej, dlatego poza dwuletnim cyklem Onko-Olimpiady postanowiono zorganizować mistrzostwa poświęcone tylko tej dyscyplinie sportu.

Pacjenci mają moc!

Do ONKO LIGI drużyny z Polski, Ukrainy, Litwy, Słowacji, Czech i Turcji trenują już od miesięcy.

Zawodnicy traktują imprezę bardzo poważnie, rywalizacja jest naprawdę zaciekła. Przygotowania prowadzone są pod okiem trenerów i lekarzy, którzy kwalifikują pacjentów do udziału w mistrzostwach. Niestety, otrzymaliśmy informację, że jeden z naszych zawodników jest na etapie wznowy choroby i nie będzie mógł wziąć udziału w rozgrywkach. Trzymamy za niego kciuki i jesteśmy pewni, że, mimo chwilowej przerwy, będzie grał i zwyciężał w kolejnej edycji ONKO LIGI – mówi Tomasz Osuch.

Jak dodaje prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, ONKO LIGA i Onko-Olimpiada to inicjatywy, które pozwalają złamać stereotyp wizerunku młodych pacjentów onkologicznych. Wbrew powszechnej opinii, dzieci będące w trakcie i po przebytej terapii nie zawsze są słabe, smutne i zdesperowane – wręcz przeciwnie – tak, jak zdrowi rówieśnicy, chcą się bawić, uprawiać sport, integrować z innymi dziećmi. Kiedy zdarza się wznowa choroby, często bez cienia wątpliwości koncentrują siły do walki i są dobrej myśli.

Rehabilitacja powinna ułatwiać pacjentom powrót do tak zwanego normalnego życia, zwyczajne funkcjonowanie w świecie aktywnych rówieśników. W naszej Fundacji koncentrujemy się na wsparciu rehabilitacji pacjentów przez sport i rekreację, która ma niezwykle skuteczne działanie w fizycznym procesie zdrowienia, ale działa prawdziwe cuda, jeśli chodzi o budowanie psychicznej siły i motywacji – mówi Tomasz Osuch.

Gwiazdy i atrakcje

Pierwszą edycję ONKO LIGI poprowadzi para aktorów: Andrzej Nejman i Andżelika Piechowiak. Udział w mistrzostwach zapowiedzieli także: Szymon Majewski, Tomasz Ciachorowski i Karolina Pilarczyk, którzy solidaryzują się z młodymi pacjentami.

ONKO LIGA to wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych wsparciem, kibicowaniem i dobrą zabawą. Na uczestników i gości czekają stoiska ze specjalnymi atrakcjami: pokaz gimnastyki artystycznej i występy cheerleaderek z grupy Cheer Angels, występ zespołu tenorów Leon Voci i artystów z grupy Ritmo Bloco.

Na zainteresowanych nauką czeka stoisko małego inżyniera i klub robota. Uczestnicy zobaczą magiczny pokaz z suchym lodem z elementami kuchni molekularnej (smocze drinki) oraz walkami robotów sumo. Dzieci będą mogły zdalnie sterować robotami i nauczyć się ich obsługi. 

Dla gości ONKO LIGI przewidziano także: plac zabaw, malowanie buziek w barwy drużyn, warsztaty produkcji mydełek, bańki mydlane oraz food trucki. Nie zabraknie widowiskowego pokazu balonów wypuszczanych w niebo.

Pierwszą edycję ONKO LIGI współfinansowaniem i patronatem objęli: Ministerstwo Spraw Zagranicznych (projekt dofinansowany w ramach konkursu: „Dyplomacja publiczna 2019”), Ministerstwo Sportu i Turystyki, Biuro Sportu i Turystyki m.st. Warszawa. Patronatów honorowych udzielili: Premier Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydent Warszawy, Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Polski Związek Piłki Nożnej, Polski Komitet Olimpijski oraz Ambasadorowie Czech, Litwy i Ukrainy. Wydarzenie jest organizowane w partnerstwie z Fundacją PZU i Fundacją Lotto.

Start imprezy: sobota 20 lipca 2019 r. godz. 10.00.

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/317648202521513/

Fan Page Fundacji: https://www.facebook.com/spelnionychmarzen

Strona www Fundacji: http://www.spelnionemarzenia.org.pl/