Oni to My – po dwóch stronach HIV

Już w tym tygodniu w Toruniu rusza akcja „Oni to MY” Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”. W ramach projektu odbędą się warsztaty dla bliskich osób zakażonych HIV. Celem jest ograniczenie stygmatyzacji oraz autostygmatyzacji zarówno samych seropozytywnych, jak i ich rodzin oraz przyjaciół.

Rezultatem mają być m.in. spisane rozmowy na temat życia z osobą z HIV oraz teksty dotyczące codziennego funkcjonowania w cieniu wirusa pokazujące, że osoby zakażone i ich bliscy to nie „oni”, ale tacy sami ludzie jak „my”. Warsztaty realizowane są ze środków przekazanych Stowarzyszeniu „Bądź z nami” jako laureatowi konkursu Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.

Pierwsze spotkanie warsztatowe odbędzie się w Toruniu 30 marca w godzinach 10:00-18:00. Kolejne – w Warszawie 13 kwietnia i w Szczecinie 1 czerwca. Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o kontakt z organizatorami – Stowarzyszeniem „Bądź z nami” pod adresem badzznami@swwaids.org oraz pod numerem telefonu 693 489 632 (Toruń) lub 535 235 887 (Warszawa).

Warto przyjść. W programie między innymi radzenie sobie ze stresem, zmiana negatywnych myśli automatycznych oraz praktyczne wskazówki jak odpowiadać na trudne pytania. Organizatorom zależy na wsparciu zwykle zapominanej grupy społecznej, tj. bliskich osób seropozytywnych, ale też na podkreśleniu, że to ludzie jak wszyscy – z takimi samymi marzeniami i problemami. Pokażą to dobitnie krótkie historie uczestników warsztatów oraz rozmowy z nimi, których zapisy będą dostępne po zajęciach.

„Chcemy dotrzeć do niezakażonych ludzi żyjących w świecie z HIV i pokazać podobieństwa problemów, lęków, strachu o najbliższych, wspólnych marzeń o dobrej przyszłości. Mamy nadzieję, że przedstawienie społeczeństwu życia z wirusem od strony przyjaciół, znajomych, współpracowników pozwoli na wyjście poza schemat – HIV to Oni, funkcjonujący na równoległej, niestycznej płaszczyźnie z tą, na której żyjemy My” – mówi Joanna Gałaj, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”.

„Jak podaje NIZP-PZH od wdrożenia badań w 1985 roku do października 2018 stwierdzono zakażenie HIV u niemal 24 tysięcy osób. Tylko w okresie styczeń –październik ubiegłego roku zarejestrowano ponad tysiąc nowych zakażeń.” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. – „Każda taka diagnoza to dramat nie tylko samego chorego, ale też jego rodziny i przyjaciół. O ile istnieją programy pomocowe dla osób seropozytywnych, to o ich bliskich zwykle się zapomina. Projekt Stowarzyszenia „Bądź z nami” wychodzi naprzeciw ich potrzebom. Cieszę się, że możemy wspierać to działanie. Jestem przekonany, że przyczyni się ono do zmniejszania autostygmatyzacji u osób zakażonych, ich rodzin i przyjaciół.”