Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. W tym roku ze względu na czas epidemii świętowanie odbywa się inaczej niż zwykle. Nie odbędą się konferencje, seminaria ani spotkania z pacjentami, które mają przybliżać społeczeństwu rolę diagnostów laboratoryjnych w diagnozowaniu ich stanu zdrowia.

 – Od początku marca całe społeczeństwo jest codziennie informowane przez Ministerstwo Zdrowia o naszej pracy – podawane są liczby wykonanych testów w kierunku SARS-CoV-2, co pokazuje jak ważną rolę w systemie ochrony zdrowia odgrywają diagności laboratoryjni i badania, które wykonują. Za każdym testem kryje się praca zespołu pracowników medycznego laboratorium diagnostycznego, w którym diagnosta laboratoryjny, który interpretuje i autoryzuje uzyskane wyniki odgrywa kluczową rolę. Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom medycznych laboratoriów za ich zaangażowanie – powiedziała Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Przy okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego prezes KRDL powiedziała, że życzy sobie i wszystkim diagnostom, żeby nasz zawód był wreszcie traktowany na równi z innymi zawodami medycznymi.

 – Niestety przez lata nic w tej kwestii się nie zmienia. Praca diagnostów laboratoryjnych nadal nie jest wynagradzana stosownie do posiadanych kwalifikacji. Średnie zarobki diagnostów wynoszą 2,5-3,5 tys. zł. Podwyżki wynagrodzeń, jakie diagności otrzymują w ostatnich latach są raczej symboliczne i w związku z tym nie możemy mówić o godnej płacy za naszą odpowiedzialną pracę. Ta pandemia pokazała, że bez zawodu diagnosty laboratoryjnego system nie istnieje, dlatego apelujemy do rządzących nie o oklaski, tylko godziwe zarobki – tłumaczyła Niewiadomska.

Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego prezes Alina Niewiadomska złożyła życzenia diagnostom:

  • Życzę wszystkim diagnostom laboratoryjnym wytrwałości w codziennej pracy, szacunku i uznania od pacjentów, pracodawców i współpracowników. Życzę siły i zdrowia oraz satysfakcji z wykonywania swojej pracy. Dziękuję za pracę pełną pasji i zaangażowania. Serdeczne życzenia kieruję też do techników analityki medycznej, asystentów, pomocy laboratoryjnych i rejestratorek, którzy wspólnie z diagnostami tworzą zespoły medycznych laboratoriów diagnostycznych i z równym zaangażowanie pracują na rzecz zdrowia Polaków.    

27 maja to nie data przypadkowa. W tym dniu w 1961 roku Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego.  Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej. W tym roku, dzięki pandemii koronawirusa, wszyscy wiedzą co to jest reakcja RT-PCR, a bardziej dociekliwi interesują się jakie geny wirusa są wykrywane przez diagnostów laboratoryjnych.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r.
 o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245). Określa zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych od lat zabiega o nowelizację ustawy, która jest niezbędna wobec zmieniającego się systemu ochrony zdrowia w Polsce

W Polsce jest obecnie ok. 16,5 tys. diagnostów laboratoryjnych.