Obalamy mity na temat diety dziecka

Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia jego menu zmienia się i jest już znacznie bardziej urozmaicone, a roczniak wciąż odkrywa nowe smaki. To czas intensywnego rozwoju, który wiąże się z dużym zapotrzebowaniem młodego organizmu na witaminy i składniki mineralne. Dziecko, które ukończyło 1. rok życia, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia i żelaza niż jego rodzice. Właśnie dlatego jego dieta powinna różnić się od jadłospisu starszych członków rodziny. Jak ją komponować i nie zgubić się w gąszczu informacji na temat żywienia roczniaka? Rozprawiamy się z najczęściej powielanymi mitami.

Mit 1.: Roczne dziecko jest gotowe na posiłki z „dorosłego” stołu

Roczne dziecko wciąż się rozwija, każdego dnia poznając nowe faktury czy kształty. Podobnie jest z jedzeniem. Poznawanie go w nowych formach jest dla malucha zaskakującym i fascynującym doświadczeniem. Warto zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia, nawet kosztem nieporządku. Należy przy tym pamiętać, że organizm dziecka wciąż jest delikatny i wrażliwy, dlatego jego dieta, choć urozmaicona, powinna różnić się od jadłospisu dorosłych. Pomocny w układaniu dziecięcego menu może być przygotowanyprzez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka Modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia udział poszczególnych grup produktów spożywczych w diecie, przedstawionych za pomocą porcji. Komponując codzienną dietę roczniaka, warto również sięgać po produkty stworzone specjalnie z myślą o małych dzieciach, które pomagają pokryć zwiększone zapotrzebowanie młodego organizmu na składniki odżywcze. Podczas codziennych zakupów można łatwo je znaleźć w sklepie – są dostępne na półkach z żywnością przeznaczoną dla najmłodszych.

Mit 2.: Dzieci nie powinny jeść jajek, które są silnym alergenem

Aktualnie nie ma dowodów naukowych, które uzasadniałyby odsuwanie w czasie spożywania przez małe dzieci produktów alergizujących (w tym jaj). Jajka są ważnym elementem diety – zarówno dorosłego, jak i małego dziecka – przede wszystkim ze względu na zawartość cennych składników: pełnowartościowego białka, witaminy B6, B12, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E, folianów, żelaza, cynku, fosforu czy jodu. Żółtko jaja jest bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy. Niewiele jest produktów spożywczych o tak niepowtarzalnym składzie i wartości odżywczej!

Jakie potrawy z jajek można zaserwować maluchowi? Może to być delikatny omlet lub jajecznica, a także jajka na miękko czy na twardo. Tygodniowo można dziecku podawać od trzech do czterech jajek.

Mit 3.: Tłuszcze są niepotrzebne w diecie roczniaka

Ilość tłuszczu w codziennej diecie powinna pokrywać ok. 35–40% całodziennego zapotrzebowania rocznego dziecka na energię, czyli więcej, niż jest potrzebne w diecie osób dorosłych. Tłuszcze są źródłem energii, która w okresie intensywnego rozwoju jest dziecku niezbędna. Ważne w codziennym jadłospisie są te tłuszcze spożywcze, które dostarczą dziecku wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli np. oleje roślinne – oliwa z oliwek lub olej rzepakowy lub np. tłuste ryby morskie.

Mit 4.: Podawanie mleka dziecku po 12. miesiącu życia nie jest konieczne Eksperci zalecają, aby każdego dnia podawać małemu dziecku 2 porcje mleka, w tym mleka modyfikowanego, oraz 1 porcję innych produktów mlecznych[6]. Trzeba przy tym pamiętać, że roczniak nie powinien spożywać więcej niż 500 ml mleka krowiego na dobę[7], ponieważ mimo że zawiera ono dużo cennego wapnia, jest ubogie w inne ważne składniki, takie jak żelazo oraz witaminę D. Tymczasem mały brzuszek potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia i żelaza niż jego rodzice (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Jak odpowiedzieć na tak duże potrzeby? Podając dopasowane do potrzeb rocznego dziecka mleko modyfikowane.