O HIV na Open’er Festival

Na tegorocznym Open’er Festival (28.06-01.07) będzie można dowiedzieć się wszystkiego o profilaktyce HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy przeprowadzi tam kampanię edukacyjną na temat HIV skierowaną do młodych.

To o tyle istotne, że jak wynik z danych NIZP-PZH co 3 osoba, u której rozpoznano HIV w 2016 r. nie skończyła jeszcze 30 lat, a 3 na 4 są przed 40.

Poradnictwo i profilaktyka HIV oraz innych zakażeń przenoszonych drogą płciową mogą być ciekawe i dostępne. Podczas tegorocznej edycji festiwalu przez konsultacje, zabawy edukacyjne oraz rozdawane materiały – ulotki, gadżety i prezerwatywy – Pozytywni w Tęczy chcą dotrzeć z przekazem profilaktycznym do minimum 20 tysięcy osób. Środki na realizację kampanii pochodzą z grantu przyznanego Zjednoczeniu w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Każdy uczestnik festiwalu będzie mógł sprawdzić jak wysoko wspiął się na „drabinę ryzyka” wskazującą, które zachowania seksualne są bardziej, a które mniej ryzykowne. Aplikacja na tablecie pokaże, czy powinien otrzymać czerwoną kartkę informującą jak zmniejszyć duże ryzyko zakażenia HIV lub innymi wirusami i bakteriami, czy może zielony dyplom „fair play” za mistrzowskie stosowanie wiedzy o STI. Dla wielu osób bezpieczniejsze zachowania seksualne to skomplikowana układanka. Stąd pomysł układania na stoisku „profilaktycznych puzzli”, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Projekt Pozytywnych w Tęczy łączy edukację z zabawą i pokazuje jak bezpieczniej korzystać z zasłużonego okresu swobody i relaksu.

„Na stoisku edukacyjnym będziemy w mieszanych parach, dlatego każdy bez skrępowania będzie mógł oszacować swoje ryzyko zakażenia HIV, porozmawiać o tym jak postępować bezpieczniej i wziąć udział w grach. Planujemy wiele działań, które przy okazji rozrywki przekażą wiedzę i umiejętności pozwalające zapobiec zakażeniom, m.in. konkurs na prawidłowe zakładanie prezerwatywy, a także wspólne wymyślanie haseł promujących bezpieczniejszy seks, które będziemy publikować na naszych profilach na Facebooku i na Instagramie” – zaprasza Anna Omiecińska, koordynatorka projektu. Zdjęcia i więcej informacji będą dostępne na: https://www.facebook.com/pozytywniwteczy/

 „Zbyt wiele osób zakaża się HIV. Fakt że w zeszłym roku blisko 75 proc. nowych zakażeń wykryto u ludzi przed 40 r.ż. jest porażający. Edukacja o HIV i AIDS jest bardzo potrzebna i wiele zostało do zrobienia w tym temacie. Dlatego kolejny raz zorganizowaliśmy Konkurs Pozytywnie Otwarci, w którym nagradzamy najlepsze projekty profilaktyki HIV” – wyjaśnił Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

„W zeszłym roku w Polsce codziennie średnio 3 osoby dowiadywały się o zakażeniu HIV, a jedna z tych trzech osób nie skończyła jeszcze 30 lat. Jeśli w odpowiednim momencie podejmą leczenie, mogą żyć długie lata. Niestety na każdą zakażoną osobę, która wie, przypada druga lub nawet dwie osoby, które nie mają pojęcia o tym, że żyją z wirusem. Liczymy na to, że zwiększona dostępność projektów edukacyjnych, przełoży się na poprawę tych statystyk”– podsumował Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu Pozytywnie Otwarci, przeznaczyła na realizację projektów edukacyjnych i profilaktycznych granty w wysokości ponad 1 mln złotych.