Nowy punkt pobrań do testów na COVID-19

Innowacyjna spółka genXone działająca w branży biotechnologicznej uruchamia w centrum Poznania, w dzielnicy Jeżyce specjalistyczny punkt pobrań do wykonywania testów identyfikujących koronawirusa SARS-CoV-2 oraz testów na inne wirusy i bakterie układu oddechowego. Punkt, otwarty przez 7 dni w tygodniu, usytuowano w pawilonie obok szpitala miejskiego. Z usługi pobrania wymazu będą mogli skorzystać bezpłatnie pacjenci kierowani przez NFZ oraz osoby prywatne, które dokonają zakupu badań na stronie sklepu genXone.

Celem otwarcia punktu jest umożliwienie wykonania badania na obecność koronawirusa jak największej liczbie osób. Na szczególną uwagę zasługuje jednak rozszerzony panel WIRUSY, czyli test, który jednorazowo identyfikuje najbardziej powszechnie występujące wirusy związane z chorobami układu oddechowego oraz wirusa SARS-CoV-2. Takie badanie  umożliwia bardzo precyzyjne określenie przyczyny choroby, a ponieważ COVID-19 ma często podobne objawy do grypy ma to istotne znaczenie diagnostyczne. .

Rozszerzając podstawowy test COVID-19 o dodatkowe wirusy dajemy pacjentom szerszy zakres informacji o ich stanie zdrowia. Uzyskują oni nie tylko wiedzę czy zainfekował ich SARS-CoV-2, ale także jaki inny wirus odpowiedzialny jest za występujące objawy. Mając na uwadze komfort pacjentów nasze laboratorium udostępnia wyniki wszystkich badań z obrębu układu oddechowego już w ciągu 48 godzin. Dla łatwiejszego dostępu nasz punkt będzie otwarty przez cały tydzień zarówno dla pacjentów kierowanych przez NFZ, jak i dla kupujących test poprzez sklep internetowy genXone, w podziale na określone godziny podkreśla Michał Kaszuba prezes genXone.

Od początku pandemii Laboratorium Diagnostyki Molekularnej genXone wykonało ponad 40 tysięcy testów identyfikujących obecność wirusa SARS-CoV-2. Oprócz działalności diagnostycznej spółka  oferuje usługi sekwencjonowania kwasów nukleinowych w oparciu o technologię sekwencjonowania nanoporowego. Jest jedną z nielicznych firm na świecie, która posiada akredytację Oxford Nanopore Technologies (ONT) – twórcy tej technologii – do komercyjnego jej wykorzystania. Wykorzystując sekwencjonowanie nanoporowe genXone zasiliło w tym roku międzynarodową bazę skupiającą informacje o genotypie zidentyfikowanych wirusów SARS-CoV-2. Dzięki temu możliwe jest prześledzenie pochodzenia i zdefiniowanie kolejnych mutacji poszczególnych koronawirusów. Takie dane mogą być podstawą do analizy przebiegu pandemii i docelowo opracowaniu działań jej zwalczających.