Nowatorska technika wykorzystywana w ginekologii

MedApp, polska spółka technologiczna specjalizująca się w sztucznej inteligencji i mieszanej rzeczywistości w medycynie nawiązała współpracę z Grupą NEO Hospital, prowadzącą krakowski Szpital Na Klinach. Spółka będzie dostarczała szpitalowi swoje rozwiązanie do holograficznego obrazowania danych medycznych 3D – CarnaLife Holo. Wesprze ono specjalistów szpitala w planowaniu i przeprowadzaniu zabiegów onkologicznych o znacznym stopniu trudności.

Rozwiązanie CarnaLife Holo umożliwia tworzenie dokładnego i interaktywnego środowiska rzeczywistości mieszanej (MR) z wykorzystaniem gogli HoloLens Microsoftu. Na podstawie tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), angiografii (angio-CT, angio-MRI), echokardiografii (ECHO), USG, a także innych modalności dostępnych w standardzie obrazowania DICOM tworzy się wirtualny, trójwymiarowy obraz pacjenta. CarnaLife Holo pozwala lekarzowi widzieć wirtualne obrazy organów i tkanek na tle pacjenta i daje możliwość interakcji, z tymi obrazami w trakcie zabiegu medycznego.

– Podczas ostatnich kilku tygodni chirurdzy naszego szpitala mieli okazję poznawać potencjał rozwiązania CarnaLife Holo podczas planowania i wykonywania zabiegów. Rozwiązanie daje znaczne korzyści już na etapie planowania zabiegu, co jest istotne zwłaszcza w przypadku zabiegów onkologicznych. Dzięki CarnaLife Holo lekarz jeszcze przed operacją w holograficznym obrazie może zobaczyć ważne detale, aby lepiej poruszać się w polu operacyjnym już w trakcie zabiegu. System zamierzamy wykorzystywać w zabiegach ginekologicznych, w przypadku raka szyjki macicy oraz raka trzonu macicy, a także w przypadku operacji guzów wątroby, czy raka jelita grubego – podkreśla Joanna Szyman, Prezes Zarządu NEO Hospital.

Możliwość wykorzystania CarnaLife Holo na etapie przygotowań do zabiegu jest szczególnie istotne w sytuacjach, gdy podejście do guza/zmiany nowotworowej jest trudne z uwagi na umiejscowienie. Korzyści ze stosowania systemu są widoczne również w przypadku pacjentów dotkniętych otyłością, lub tych, którzy już wcześniej przeszli zabieg, posiadają blizny lub zrosty oraz w przypadku osób po radioterapii. Wraz z podpisaniem umowy z NEO Hospital, MedApp wprowadza również nowy model rozliczenia. Spółka będzie pobierać opłatę od szpitala za każde faktyczne użycie rozwiązania.

– Krakowski Szpital Na Klinach jest kolejnym polskim podmiotem medycznym, który podjął z nami stałą współpracę. Jest to dla nas okazja do rozszerzenia obszarów działania o ginekologię oraz onkologię, a także do wprowadzenia nowego modelu rozliczeń. Nasze przychody będą uzyskiwane nie tylko z wykorzystania CarnaLife Holo podczas zabiegu, ale także podczas wizualizacji przeprowadzonej z pacjentem przed operacją, aby zapoznać go z jej szczegółami. Rozwiązanie to zostało bowiem stworzone nie tylko do wsparcia lekarzy, ale także do edukowania pacjentów  – podsumowuje Krzysztof Mędrala, Prezes Zarządu MedApp.