Nowa lokalizacja Centrum Chorób Piersi UCK

Od 1 lipca 2019 r. pacjentki Centrum Chorób Piersi UCK korzystają z nowej lokalizacji jednostki w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, zapewniającej komfortowe warunki do kompleksowego leczenia nowotworów piersi.

W nowej lokalizacji Centrum Chorób Piersi, na pierwszym piętrze budynku CMN, znajduje się 6 sal – każda wyposażona w łazienkę i maksymalnie dwa stanowiska do podawania chemii w warunkach oddziału dziennego (w sumie jest 11 stanowisk). W porównaniu do poprzedniej lokalizacji, w nowej znajduje się zdecydowanie więcej przestrzeni.

– Leczenie raka piersi jest dla dotkniętych tym kobiet ciężkim przeżyciem, z którym wiąże się wiele stresu. By ten stres zminimalizować, staramy się zmaksymalizować komfort pacjentek. Chcemy, by otoczenie, w którym są leczone było przyjemne, estetyczne, bez tłoku i oczekiwania – mówi dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.

Nowe przestrzenie są nie tylko ładne, lecz także funkcjonalne. Do dyspozycji pacjentów jest kącik kuchenny oraz regały z książkami.

Estetyczne i funkcjonalne przestrzenie to znakomite tło dla kompleksowej opieki medycznej, którą swoim pacjentom oferuje Centrum Chorób Piersi. Panie mogą skorzystać z czepków chłodzących, dzięki którym można ograniczyć bądź całkowicie uniknąć wypadania włosów podczas chemioterapii.  W zakresie leczenia chirurgicznego warto zwrócić uwagę na rosnącą liczbę zabiegów z jednoczesną rekonstrukcją i tzw. onkoplastykę, dzięki której pacjentki nie tylko poddają się operacji wycięcia nowotworu, lecz również poprawiają kształt obu piersi. Obecność pielęgniarki senologicznej (dedykowanej chorym z rakiem piersi) znacząco wpływa na samopoczucie pacjentek, które w każdym momencie mogą zwrócić się do nich z pytaniem dotyczącym diagnostyki czy też leczenia. Do dyspozycji pacjentek i ich rodzin jest również psycholog onkologiczny.

W idee kompleksowej opieki nad pacjentem wpisuje się powstała niedawno darmowa aplikacja mobilna Centrum Chorób Piersi UCK, w której znajdują się najważniejsze informacje na temat raka piersi (m.in. jak się badać i jak poprawić wyniki leczenia) i Centrum Chorób Piersi UCK, a także organizacji pacjenckich oraz ciekawostki interesujące z punktu widzenia chorego. Na bieżąco umieszczane są tutaj ważne organizacyjne wiadomości, takie jak zmiana godzin przyjęć lekarza czy dane adresowe, łącznie z interaktywną mapą wskazującą drogę do konkretnej podjednostki Centrum. Nowo powstała aplikacja nie pełni jednak funkcji tylko informacyjnej, lecz daje możliwość codziennego kontrolowania stanu pacjenta. Aktualnie pobrać można ją ze sklepu internetowego Google Play (telefony obsługiwane przez systemem Android).