Nie tylko w Dniu Kobiet pamiętaj o badaniach profilaktycznych

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony drogą płciową, stanowi główną przyczynę raka szyjki macicy. Zarażenie wirusem HPV może być także przyczyną wielu innych przykrych kobiecych dolegliwości, jak na przykład brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste).

Światowa Organizacja Zdrowia w kwietniu 2009 roku opublikowała oficjalne stanowisko uznające raka szyjki macicy i inne choroby wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Aż 50- 80% wszystkich kobiet aktywnych seksualnie ulega zakażeniu HPV przynajmniej raz w życiu. Polska należy do krajów o największej liczbie zakażeń wirusem HPV w Europie. Dlatego przy okazji Dnia Kobiet warto przypomnieć o badaniach profilaktycznych.

Upewnić się co do obecności wirusa w naszym organizmie możemy poprzez badania PCR, podobne do badania cytologicznego szyjki macicy. Wykonanie testu w kierunku HPV DNA jest wskazane głównie w przypadku otrzymania niejasnego wyniku cytologicznego u kobiet .Test na wirusa HPV zalecany jest też kobietom, które miały kilku partnerów seksualnych, planujących ciążę oraz osobom cierpiącym na przewlekłe infekcje lub zmiany skórne miejsc intymnych.

Nie istnieje 100% metoda wyleczenia zakażenia wirusem HPV, jednak wykonanie testu pozwoli na podjęcie odpowiedniej profilaktyki zapobiegającej rozwojowi raka szyjki macicy. Na rynku są już dostępne preparaty stosowane w profilaktyce i wspomaganiu leczenia zmian wywołanych przez wirus HPV takie jak np. żel dopochwowy przyspieszający odbudowę nabłonka w obrębie strefy przekształceń nabłonka szyjki macicy.