Naszym celem jest przede wszystkim pomagać i czynić świat lepszym

Ewa Błaszczyk, Kobieta Medycyny z 2015 roku, nie mogła być na tegorocznej Gali. Przysłała do redakcji piękny list dla wszystkich uczestniczek Plebiscytu, który publikujemy poniżej w całości.

„Bardzo dziękuję za to wyróżnienie i możliwość wyrażenia mojej radości spowodowanej tym, że Kobiety odgrywają coraz większą role w świecie medycznym. Choć nie mogę być tu obecna, jednak całym sercem jestem z Wami. Celowo napisałam „z Wami”, gdyż jesteście mi bliskie, jesteście mi bliscy. Chciałabym się „porozumiewać bez barier” pragnę także, aby jak najwięcej Osób usłyszało „głos” pacjentów w śpiączce.

Bardzo wiele się działo w świecie medycznym i także miały miejsce kolejne etapy rozwoju Fundacji „Akogo?”. W Klinice „Budzik” dzieci (wybudowanej z inicjatywy naszej fundacji), wybudzają się ze śpiączki kolejni pacjenci. Przez 5 lat działania Kliniki już jest ich 45.

Gdy udało się stworzyć Klinikę,, Budzik” dla dzieci, od razu było wiadomo, że to nie jest koniec. Trzeba działać dwutorowo. Po pierwsze, tworzyć „Budzik” dla dorosłych (pierwsza taka została otwarta w ubiegłym roku, w Olsztynie wybudziło się w niej już 5-ciu pacjentów), po drugie, „iść do przodu”. Nauka rozwija się, coraz więcej wiemy o śpiączce, stanie wegetatywnym, stanie minimalnej świadomości. Dlatego organizujemy konferencje naukowe, by ściągnąć do Polski wiedzę ze świata. Potem staramy się wprowadzić w życie to, czym mówią naukowcy.

Z inicjatywy Fundacji miały miejsce eksperymentalne operacje wszczepienia specjalnych stymulatorów mózgu, dla Osób, w stanie minimalnej świadomości. Było to pierwsze tego typu operacje w Europie. Doświadczeni Profesorowie z Japonii wykonali (wraz z polskimi wybitnym Specjalistami), w USK, w Olsztynie pokazowe operacje i przekazali nam swoją wiedzę. Celem tych wszczepów było znaczne zwiększenie szansy na wybudzenie, Osób, ze śpiączki.

Zorganizowaliśmy także, międzynarodową konferencję naukową „Komórki macierzyste – badania i leczenie”. Celem konferencji było usystematyzowanie wiedzy na temat pozyskiwania i wykorzystywania komórek macierzystych. Wzięli w niej udział zarówno naukowcy badający komórki macierzyste w laboratoriach, jak klinicyści, którzy pracują z pacjentami.

Chcemy w Warszawie współtworzyć Neurocentrum. Będzie to podmiot, składający się z trzech części. Pierwsza to „Budzik” dla dorosłych, finansowany przez NFZ. Druga to centrum naukowo-badawcze, które były częściowo finansowane ze środków publicznych, grantów naukowych, funduszy unijnych ora przez sponsorów. Trzecią częścią byłaby prywatna klinika 3N (neurologii, neurochirurgia, neurorehailitacja), w której można będzie wykonywać komercyjne zabiegi, które nie są na razie finansowane przez NFZ. Obecnie np. nie jest możliwe wszczepienie symulator mózgu osobie w stanie minimalnej świadomości, ponieważ zakończył się program eksperymentalny w Olsztynie. Jeśli istniałaby tka klinika, rodziny pacjentów miałaby wybór: jechać z chorym na zabieg do innego kraju, czy wykonywać go w Polsce.

Mam świadomość tego, że jest jeszcze wiele do zrobienia i z naszymi partnerami staramy się zrobić wszystko by opieka nad pacjentami w śpiączce była w naszym kraju, na najwyższym, światowym poziomie.

Nie tylko Polska medycyna skorzystała na wizycie Profesorów z Kraju Kwitnącej Wiśni… W kwietniu tego roku, otwarto pierwszą w Japonii Klinikę „Budzik”! Jest to dla nas niewątpliwie wyróżnienie i radość, że możemy dzielić się swoją wiedzą. Mamy nadziej, że nasze doświadczenie będzie w dalszym ciągu pomocne dla innych. Zrobimy wszystko, żeby tak było.

„Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania”. Szykujmy się zatem do pracy, bo w polskiej medycynie jest jeszcze tak wiele do zrobienia… Życzę więc Nam, abyśmy wytrwale dążyli do celu, a dzięki temu zrobimy bardzo wiele. Dziękuję wszystkim tegorocznym Laureatkom za wkład w rozwój, nie tylko medyczny, ale pasję i poświecenie. Dziękuję Wam, nie za to jak dużo zrobiłyście, jak dużo rzeczy się udało, ale za to, że Jesteście. Dziękuje za otwarte umysły i serca, bo Naszym celem jest przede wszystkim pomagać i czynić świat lepszym…

Z poważaniem

Ewa Błaszczyk-Janczarska

Prezes Fundacji „Akogo”