Na ratunek zmęczonym oczom

Problem zaczerwienionych i piekących oczu dotyczy nawet 6 na 10 Polaków, a narażone na niego są w szczególności osoby pracujące przed komputerem. Mimo powszechności zjawiska, Polacy nie przykładają uwagi do prawidłowej higieny wzroku. Tymczasem oczy, podobnie jak inne bardziej wrażliwe części ciała, wymagają konkretnej pielęgnacji.
Jak o nie dbać, aby życie i praca przebiegały efektywniej?

Według badań Hootsuite i We Are Social, przeciętny Polak poświęca na przeglądanie sieci ponad 6 godzin dziennie, a w przypadku osób pracujących przed komputerem czas ten wydłuża się o kolejne godziny. Tymczasem koncentrowanie wzroku na monitorze nie tylko nadwyręża narząd wzroku, ale też prowadzi do wysuszania powierzchni oka, co w efekcie może doprowadzić do choroby, nazywanej przez specjalistów Zespołem Suchego Oka.

Na ratunek zmęczonym oczom

Zespół suchego oka to choroba związana z wysychaniem spojówki i rogówki. Bez swojej naturalnej bariery ochronnej (filmu łzowego), oko narażone jest na częstsze występowanie infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, a w przyszłości także na pogorszenie wzroku. Dolegliwości „suchego oka” wiążą się zwykle z pieczeniem, swędzeniem i zaczerwieniem oraz powodują nieprzyjemne uczucie piasku pod powieką. Niekiedy typowym objawom schorzenia towarzyszą także bóle głowy i trudności w koncentracji, które mają wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także efektywność pracy. W Polsce, według tegorocznego raportu HealthDesk, na ból oczu związany z wielogodzinną pracą przed komputerem uskarża się aż 1/5 pracowników biurowych.

Statystyki mówią, że problem suchego oka może dotyczyć nawet 80% społeczeństwa. Aby utrzymać prawidłowe nawilżenie oka, należy pamiętać o systematycznym mruganiu. To właśnie ono odpowiada za prawidłowe rozprowadzenie filmu łzowego – czyli za nawilżenie i oczyszczenie powierzchni oka. W zapobieganiu i łagodzeniu objawów pomocne będą też właściwie dobrane krople zawierające w składzie kwas hialuronowy, który szybko przywraca ubytki filmu łzowego, tworząc na podrażnionej powierzchni oka warstwę ochronną – tłumaczy dr n. med. Agnieszka Nowosielska, okulista i ekspert firmy Ursapharm.